adozona.hu
Hatalmas adóelőnyt kaptak, jogtalanul
//adozona.hu/altalanos/Jogtalanul_hatalmas_adoelonyt_kaptak_A9S0YK
Hatalmas adóelőnyt kaptak, jogtalanul
Jogellenesnek minősítette a héten az Európai Bizottság a belga többletnyereség-adó megállapítási rendszert. A szelektív adókedvezményből részesült 35 multinacionális cégnek nagyjából 700 millió eurót kell visszafizetnie.
Az Európai Bizottság szerint a Belgium által az úgynevezett többletnyereség-adó megállapítási rendszer keretében nyújtott szelektív adókedvezmények kimerítik a jogellenes állami támogatás fogalmát. Ezért a rendszerből hasznot húzó minimum 35, többségében uniós székhelyű multinacionális vállalat köteles visszatéríteni a belga államnak a meg nem fizetett adókat, amelyek összege majdnem eléri a 700 millió eurót.
Brüsszel úgy ítélte meg, hogy a 2005 óta hatályban lévő többletnyereségadó-megállapítási rendszernek köszönhetően bizonyos multinacionális vállalatcsoportok feltételes adómegállapítások alapján a szokásosnál lényegesen kevesebbet adóztak Belgiumban. Ez a fajta adórendszer akár 50-90 százalékkal is csökkenthette a multinacionális cégek társasági adóalapját, kiigazítva azt az úgynevezett többletnyereség ellenében, ami állítólag a multinacionális cégcsoportban való részvétel eredményeként keletkezik.
A testület által 2015 februárjában indított mélyreható vizsgálat értelmében a rendszer indokolatlanul tér el mind a belgiumi társaságiadó-rendszer bevett gyakorlatától, mind az úgynevezett „szokásos piaci ár elvétől”, és mint ilyen ellentmond az uniós állami támogatási szabályoknak.
„Belgium lényeges adóelőnyt biztosított egyes multinacionális vállalatoknak, és ez az uniós állami támogatási szabályokba ütközik. Torzult az érdemeken alapuló verseny, hiszen a kisebb – nem multinacionális – piaci szereplők hátrányos helyzetbe kerültek. A tagállamok számos jogszerű módon támogathatják a beruházásokat, és az Unióba irányuló beruházások sok előnnyel kecsegtetnek. Ugyanakkor, ha egy ország jogellenes adókedvezményeket biztosít egyes multinacionális vállalatok számára, amelyek így tényleges nyereségük nagy része után elkerülhetik az adófizetést, az az európai uniós tisztességes verseny súlyos sérelmét jelenti, aminek végső soron az uniós polgárok látják kárát” – szögezte le Margrethe Vestager, versenypolitikáért felelős biztos.
A biztosi testület dán tagja ugyanakkor arra hivatkozva nem kívánta megnevezni a rendszerből hasznot húzó cégeket, hogy a vizsgálat tárgya maga a rendszer működése, és nem pedig az egyes cégek által kötött különmegállapodások voltak. Vestager szerint, amíg az utóbbiaknak nem néznek utána, addig fennáll a veszélye, hogy ártatlan cégeket is belekevernek az ügybe.
A Bizottság közleménye szerint a belga adóhatóság a „kizárólag Belgiumban” jelmondattal vezette be a többletnyereségadó-megállapítási rendszert. Az csupán bizonyos multinacionális csoportoknak kedvezett, amelyekre a rendszer keretében feltételes adómegállapítás vonatkozott, míg az önálló – azaz csoporthoz nem tartozó – és kizárólag Belgiumban tevékenykedő vállalatok nem igényelhettek hasonló kedvezményeket. A rendszer a versenypolitikai biztos szerint igen súlyos versenytorzító hatást gyakorol az uniós egységes piacra, és a gazdasági ágazatok széles körét érinti. Vestager utalt rá, hogy elsősorban termékeket előállító gyáripari vállalatok lehetnek érintettek.
Az előnyökből részesülő multinacionális vállalatok elsősorban (80 százalékban) uniós székhelyű cégek, amelyek a rendszert kihasználva eltekintettek adóik nagy részének befizetésétől. Belgium köteles behajtani a hiányzó összeget. A Bizottság becslése szerint az így visszafizetendő adó összértéke megközelíti a 700 millió eurót.
A Bizottság 2013 júniusa óta vizsgálja a tagállamok feltételes adómegállapítási gyakorlatát. 2014 decemberében e tájékozódási célú vizsgálatot az összes tagállamra kiterjesztette. A testület 2015 októberében megállapította, hogy Luxemburg szelektív adókedvezményt biztosított a Fiat, Hollandia pedig a Starbucks számára. A Bizottság további három folyamatban lévő részletes vizsgálat esetében adott hangot azzal kapcsolatos aggodalmának, hogy a feltételes adómegállapításokon keresztül állami támogatást nyújtottak, Írországban az Apple, Luxemburgban pedig az Amazon és a McDonald’s javára.
Hozzászólások (0)