hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogharmonizációs és egyéb adómódosítások: illeték, gyet, adókulcs, adókedvezmény

  • MTI

Az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló törvényjavaslatba foglalta a kormány az újabb adójellegű jogszabályok módosítását, a javaslatot egyaránt általános vitára bocsátotta a parlament költségvetési és gazdasági bizottsága hétfőn. Az ellenzéki képviselők a bizottsági üléseken kifogásolták, hogy jogharmonizációs törvénnyel egyéb adószabályok is módosulnak.

Windisch László, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és vámigazgatási főosztályának vezetője képviselte mindkét bizottság előtt az előterjesztőt. Adótörvényeket csak adótörvényben lehet módosítani, ennek a követelménynek eleget tesz a módosítás ezen formája. Ezzel a technikával eggyel kevesebb lesz az adótörvények száma, és így átláthatóbb lesz a rendszer - hangsúlyozta a főosztályvezető.

A javaslat a kaszinókat évi 10 milliárd forint tiszta bevételig 30 százalékos, az a feletti részre vonatkozóan pedig csak 10 százalékos kulccsal adóztatná. Jelenleg a teljes tiszta bevétel 30 százaléka az adó.
   
A költségvetési bizottságban az MSZP-s képviselők azt firtatták, hogy kinek kedvez az új szabály. A kormány képviselője szerint ma nincs 10 milliárd forint feletti bevételű kaszinó. A gazdasági bizottságban Kovács Tibor alelnök (MSZP) Andy Vajnát nevezte meg kedvezményezettként.
   
Windisch László kiemelte a módosító javaslatok közül azt, amely szerint a lakás-előtakarékossági szerződés formájában ingyenesen megszerzett vagyon után nem kell illetéket fizetni. A lízingelt autónál jelenleg a cégautóadót a lízingbe adó, míg a súlyadót a lízingbe vevő fizeti. A javaslat szerint mindkét adót a lízingbe vevő fizeti majd, így a cégautóadóból levonhatja a súlyadót.
   
A gyetben részesülő szülők önfoglalkoztatási lehetőségének segítése érdekében a javaslat megvalósulása esetén járulék vagy szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha van e tevékenységből származó tényleges jövedelem; tényleges jövedelem hiányában a gyet folyósítása alatt járulékot és szociális hozzájárulási adót nem kell fizetnie a vállalkozónak.
   
A társasági adókedvezmény sportcélú felajánlása a költségvetési bizottságban nagy vitát váltott ki. Veres János (MSZP) azt állította, hogy az adóelőnynek csak a negyede marad a jövőben a cégeknél a jelenlegihez képest, a kormány célja az, hogy a sportszövetségek javára rendezze át a bevételeket a klubokkal szemben.
   
A másik vitapont a jövedéki törvény által kötelezővé tett 30 napos üzletbezárás feloldása volt. A jövőben a jövedéki jogsértés nem járna automatikus üzletbezárással, de ha az adóhatóság - mérlegelési jogkörében - úgy döntene, hogy mégis bezárja a boltot, akkor választhat a 12 és a 30 napos szankció között. Az ellenzéki képviselők ellenezték a hatóság mérlegelési jogkörét, míg a kormánypártiak azzal érveltek, hogy a 30 napos bezárás csődbe viheti a céget.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Termőföld-bérbeadás

Lepsényi Mária

adószakértő

9 fős kis busz magáncélú használata

Nagy Norbert

adószakértő

Nyugdíjba vonuló munkavállalónak adott ajándék

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink