hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jelzáloghitelesek, figyelem! Nem adhatják el a bankok áron alul az ingatlanokat

  • MTI/Adózóna

Megszavazta az Országgyűlés a bírósági végrehajtási törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot, mely szerint a jövőben alapesetben nem lehet a becsérték alatt elárverezni a jelzáloghitellel terhelt ingatlanokat. A bankok megállapodhatnak a tulajdonosokkal abban, hogy mégis alacsonyabb áron értékesítik az ingatlanokat, de ebben az esetben megszűnne a tulajdonos esetlegesen fennmaradó hiteladóssága.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) kezdeményezte azt a törvénymódosítást, amely szerint a jövőben nem lehet elárverezni ingatlanokat becsérték alatt. Tarthatatlannak tartották, hogy az eddigi gyakorlat szerint általában az ingatlan becsült értékének 70 százaléka volt a kikiáltási ár. Eredetileg azt kezdeményezték, hogy egy év sikertelen árverezés után is csak a becsült érték legfeljebb 80 százalékáig lehessen engedni az árból. a szavazás előtt a törvényalkotási bizottság 90 százalékra emelte fel ezt a mértéket.

Mindez csak azokra vonatkozik, akiknek csak egy ingatlanuk van, és a végrehajtást megelőzően legalább hat hónapig folyamatosan az árverezendő házban vagy lakásban éltek.

A felek közös megállapodása esetén el lehet térni ettől a kikötéstől, azaz meg lehet állapodni alacsonyabb árban is, ám ezután nem maradhat fenn több adósság. Így nem fordulhat elő többé az, hogy egy család elveszíti a lakását, és még tartozása is marad – magyarázta a módosítást a KDNP.

A kereszténydemokraták szerint a bankokat is segíti az új jogszabály, mivel biztosabban juthatnak a pénzükhöz.

A Bankszövetségnél ugyanakkor úgy vélik, hogy az adminisztratívan megemelt kikiáltási ár időben jelentősen elhúzhatja az ingatlanárveréseket, a vevő megtalálását, ezalatt a késedelmi kamatok tovább növelik a tulajdonos tartozását. Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára az MTI megkeresésére kiemelte: a legkevésbé forgalomképes, lemaradó vidéki régiókban a kikiáltási árnak a kereslet fölé emelése akár el is lehetetlenítheti az adósok fizetőképességének helyreállítását, illetve pont ezekben a fejlesztésekre szoruló régiókban általánosan is visszafogó hatást gyakorolhat a banki hitelezés számos formájára.

 A lakossági jelzálogjog érvényesítésének korlátozása egyrészt emelheti a jelzáloghitelek kamatát, másrészt a fedezetlen, drágább hitelek felé tolja el a kölcsönnyújtást. Így végső soron az újonnan hitelt felvevők számára drágítja meg a hiteleket – mutatott rá.

A főtitkár hozzátette: a végrehajtási eljárások jelentős részét hagyományosan nem a pénzügyi intézmények, hanem egyéb szervezetek – például a közműszolgáltatók, az adóhivatal, a társasházak – indítják. Ezek az intézmények a saját gyakorlatuk, illetve jogszabályi kötelezettségeik miatt a bankszektornál kevésbé türelmesek, amikor végrehajtást kezdeményeznek, azaz gyakran elenyésző összegű, nem bankhitel eredetű tartozások vezetnek a lakóingatlanok kényszerű végrehajtás alá vonásához.

A Bankszövetség minden esetben és minden típusú tartozás esetén a folyamatos párbeszéd és a minden lehetséges módon felajánlott együttműködés híve; erre kéri minden tagját, valamint a végrehajtásokat kezdeményező egyéb szervezeteket is – szögezte le Kovács Levente. Tapasztalataik szerint a banki ügyfelek döntő többsége nyitott az együttműködésre és a közösen kialakított megoldásra, ezért jelenthetett kibontakozást az adósok túlnyomó többsége számára a kormányzat és a bankok által felkínált lehetőségek széles skálája.

Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy már hosszú időszak tapasztalatai bizonyítják, vannak adósok, akik nem a lehetőségeik híján nem teljesítenek. Az utóbbi években számos fennmaradó problémás esetben a bankok munkatársai gyakran azzal szembesülnek, hogy bizonyos ügyfelek fizetési készsége az idő múlásával végletesen meggyöngült, a kapcsolatfelvételt is elutasítják. Amennyiben a kötelezettségek semmilyen más módon nem hajthatók be, akkor a bankszektor is rákényszerül a végrehajtás kezdeményezésére – jelezte a bankszövetség főtitkára.

Kovács Levente állítja: minden eszközzel és figyelemfelhívással azt támogatják, hogy az árverésekre a lehető legnagyobb nyilvánossággal, visszaélésektől mentesen kerüljön sor. Tapasztalataik szerint az átláthatósággal és a nyilvánossággal biztosítható az árveréseken a legmagasabb ár elérése.

Az  ingatlan.com adatai szerint a bankok több mint 1000 lakóingatlant hirdettek meg eladásra az elmúlt évben. A bankok a meghirdetett ingatlanokat piaci áron próbálják értékesíteni. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a végrehajtási törvény ma elfogadott módosítása javíthatja a törlesztőrészletét fizetni nem tudó adósok helyzetét. Közleményében hangsúlyozta: fontos, hogy a bajba került adósok először próbáljanak a bankkal megegyezni, mert így mindkét fél jobban járhat annál, mintha egy költséges végrehajtás során kelne el az ingatlan.

A végrehajtási törvényt rohamvágtában módosította az Országgyűlés. Németh Szilárd egykori rezsibiztos, a Fidesz jelenlegi alelnöke pont egy héttel ezelőtti sajtótájékoztatóján közölte először, hogy a kormánypártok szembeszállnak a hitelkárosultak ingatlanainak árverezési gyakorlatával. Ezután azonnal be is indult a kormánypártok gépezete. Hétfőre a Kereszténydemokrata Néppárt rohammunkában elkészített és benyújtott egy hétpontos módosító javaslatot, amit sürgősséggel tárgyalt az Országgyűlés, és amiről a képviselők ma már szavaztak is.

Bár a kormánypárti képviselők, illetve a parlament elé vitt módosító javaslatok szövege is azt sugallja, hogy az ingatlan-árverezéseket ma Magyarországon a bankok és a követeléskezelők népnyúzó gyakorlata jellemzi, a valóság más. Az árveréseket részletes törvényi előírások alapján bonyolítják, az eddig érvényes törvényi szabályozást pedig a Fidesz-KDNP dolgozta ki – hívja fel a figyelmet a 24.hu.

Az előző Orbán-kormány idején, 2011-ben ugyanis szinte teljesen átírták az eredetileg 1994-ben elfogadott végrehajtási törvényt. A hat éve megszavazott módosító csomag rögzítette többek között azokat az árverési érvényességi határokat is, amelyeket Németh Szilárd kifogásolt, és amelyeket a KDNP most újramódosít.

A szabályozás szerint eddig sem lehetett egyetlen sikertelen árverési kísérlet után a kikiáltási ár 50 százalékáért elkótyavetyélni a bedőlt hitellel terhelt lakóingatlanokat, mint ahogy azt az egykori rezsibiztos állította – szögezi le írásában a 24.hu.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink