hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

GVH-eljárás vége: nem bizonyítható az MKVK nyomásgyakorlása a díjajánlások betartásával kapcsolatban

  • adozona.hu

Megszüntette a versenyfelügyeleti eljárást a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amelyet 2022-ben indított a Magyar Könyvvizsgáló Kamara díjtételajánlásai vizsgálatára. Az eljárás során a GVH arra a következtetésre jutott, hogy további bizonyítással sem állapítható meg egyértelműen a jogsértés, ezért a vizsgálat folytatása nem indokolt, olvasható a GVH honlapján.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) számára törvény biztosítja, hogy ajánlást adhasson ki a könyvvizsgálói szolgáltatásokért fizetendő díjak meghatározásának elveiről, elsődleges szempontjairól, továbbá a díjtételek alsó határairól. Fontos azonban, hogy ezek szigorúan csak ajánlások lehetnek, tilos korlátozniuk a szakma gyakorlóinak szabad árképzését.

2022 nyarán a Gazdasági Versenyhivatal azért indított versenyfelügyeleti eljárást, mert a hatóság gyanúja szerint az MKVK nem csupán ajánlotta a közzétett díjakat, hanem lépéseket tett annak érdekében, hogy a tagsága ne nyújtson szolgáltatásokat azoknál alacsonyabb árakon. A GVH az eljárás során azt vizsgálta, hogy a köztestület alkalmazott-e bármilyen nyomásgyakorlást a könyvvizsgálókkal szemben a díjajánlások betartásával kapcsolatban.

A Gazdasági Versenyhivatal kiterjedt adatgyűjtést végzett a vizsgálat során, így előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartott az MKVK székhelyén, továbbá számos alkalommal hívta fel adatszolgáltatás teljesítésére a kamarát.

Gazdasági Versenyhivatal rendelkezésére álló adatok alapján egyértelműen nem volt azonosítható olyan közvetlen bizonyíték, amely arra utalna, hogy az MKVK bármilyen útmutatót alkalmazna a díjak megfelelőségének, vagy akár túlzottan alacsony voltának megállapítására, továbbá arra vonatkozó bizonyítékok sem állnak rendelkezésre, hogy az MKVK oktatási anyagokkal, vagy egyéb informatív eszközökkel törekedett volna a minimum árak betartatására.

A Gazdasági Versenyhivatal értékelése szerint az eljárás megindításának alapjául szolgáló, gyanúra okot adó körülmények, így az eljárás alá vont díjajánlások betartásával kapcsolatos nyomásgyakorlásban, szankciók kilátásba helyezésében megnyilvánuló, feltételezetten jogsértő magatartásai – azt ezt alátámasztó bizonyítékok hiányában – önmagukban nem alapozzák meg a jogsértés megállapíthatóságát. Erre figyelemmel a Gazdasági Versenyhivatal arra a következtetésre jutott, hogy a versenyfelügyeleti eljárás során beszerzett és feltárt bizonyítékok alapján nem állapítható meg, hogy a magatartás jogsértő-e, és az eljárás folytatásától sem várható eredmény, erre tekintettel a GVH a versenyfelügyeleti eljárást megszüntette.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink