adozona.hu
GVH: a Wizz Air végrehajtotta a vállalásait, ugyanakkor egyes igazolások késedelme miatt 5 millió forint bírságot kapott
//adozona.hu/altalanos/GVH_a_Wizz_Air_vegrehajtotta_a_vallalasait__QBSHGV
GVH: a Wizz Air végrehajtotta a vállalásait, ugyanakkor egyes igazolások késedelme miatt 5 millió forint bírságot kapott
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még 2019-ben vélelmezett számos megtévesztő gyakorlatot a Wizz Air-nél. A légitársaság az eljárás során átfogó kötelezettségvállalást ajánlott fel, amiben vállalta, hogy több mint negyedmilliárd forint értékben kompenzálja az érintett fogyasztókat, az 5 év után fel nem használt kreditek összegét pedig átutalja az SOS Gyermekfalu Alapítványnak. A most lezárult utóvizsgálat során a GVH megállapította, hogy a Wizz Air végrehajtotta a vállalásait, ugyanakkor egyes igazolások késedelme miatt 5 millió forint bírságot kapott a GVH Versenytanácsától – írja honlapján a GVH.
A Gazdasági Versenyhivatal 2019 nyarán zárta le azt a versenyfelügyeleti eljárást, amely során számos megtévesztő gyakorlatot vélelmezett a Wizz Air Hungary Zrt. (Wizz Air) Wizz Flex repülőjegy-kiegészítő szolgáltatásával kapcsolatban. A cég az eljárás során kötelezettségvállalást ajánlott fel, amit a GVH Versenytanácsa elfogadott és előírta annak teljesítését.
A Wizz Air vállalta, hogy
- a 2010 óta Wizz Flex szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók összesen több mint negyedmilliárd forint kompenzációban részesülnek. A kompenzációt a cégnek a fogyasztók Wizz fiókjában kellett jóváírnia, és a fogyasztóknak 5 évig volt lehetőségük arra, hogy azt felhasználják vagy bankszámlaszámuk elküldésével kérjék annak készpénzre váltását;
- 5 év elteltével a fel nem használt kreditek értékét átutalja az SOS Gyermekfalu Alapítványnak;
- módosít a Wizz Flex szolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztatási gyakorlatán is, egyértelművé téve annak tartalmát;
- informatikai fejlesztésekkel segíti a szolgáltatás teljes körű, egyszerű, fogyasztóbarát igénybevételét;
- célzott edukációs kampányt indít a légi utasok fogyasztói jogairól.
A Wizz Air által vállalt kötelezettségek végrehajtásának értékelése érdekében a GVH 2025 márciusában indított utóvizsgálatot.
Az utóvizsgálat során a GVH megállapította, hogy a Wizz Air tartalmilag (pl.: kompenzáció fizetés, illetve annak jóváírása kreditek formájában) teljeskörűen teljesítette a vállalásait. A GVH eljárásának eredményeként a légitársaság több mint 66 ezer korábbi utasának fizetett vissza kompenzációt, összesen több mint 290 millió forint értékben, amiből az érintett fogyasztók mintegy 156 millió forintot használtak fel. A kreditek felhasználására vonatkozó 5 éves határidő letelte után a Wizz Air több mint 134 millió forintot utalt át az SOS Gyermekfalu Alapítványnak.
A GVH utóvizsgálata feltárta azt is, hogy a Wizz Air néhány igazolási kötelezettségének késedelmesen tett eleget, ezért a GVH Versenytanácsa 5 millió forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki a cégre.
Az ügy hivatali nyilvántartási száma: VJ/19/2025. – olvasható a gvh.hu-n.
Hozzászólások (0)