A magyarországi cégek export árbevételének 80 százaléka külföldi tulajdonú cégeknél keletkezik

  • adozona.hu

A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a kivitel a GDP 77,4 százaléka, míg a nettó export a GDP 6,8 százaléka). Mindezt olyan körülmények között, amikor a nemzetközi kereskedelem lassul, és a látóhatáron már látszanak a „Trumpizmus” első jelei (pl. vámemelések). A hazai tulajdonú exportáló vállalkozások, jellemzően mikro- és kisvállalatok (nagyvállalat alig van közöttük [1 százalék]). A GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésében az export árbevétel alapján vizsgálta meg a hazai vállalkozásokat.

A magyarországi cégek export árbevételének 80 százaléka külföldi tulajdonú cégeknél keletkezik, míg a magyar cégeknek 6,6 ezer milliárd forint bevétele van ilyen forrásból, a külföldi tulajdonúaknak ez 27,3 ezer milliárdot hoz. Szektor szerint az exportban (és persze az importban is) toronymagasan (71 százalék) a feldolgozóipar dominál, ezt követi a kereskedelem és szolgáltatás (24 százalék), valamint az energia-közmű (4 százalék). Mind az építőipar, mind a mezőgazdaság közvetlen exportja kicsi (fél százalék alatti arány a teljes kivitelből). Cégméret szerint a kivitel értékének 71 százaléka a nagyvállalatoktól származik, a középvállalatok részesedése 18 százalék. A kis- és mikrovállalatok súlya 7 százalék, illetve 3 százalék.

A magyar többségi tulajdonú cégek exportjának több, mint felét (53 százalékát) a kereskedelem és szolgáltatás ágazat teszi ki. Az energia és közmű csoport 19,5 százalékot, a feldolgozóipar 24 százalékot, az építőipar, illetve mezőgazdaság súlya 2–2 százalék. A külföldi tulajdonú cégek export-árbevételének túlnyomóan nagy része (83 százalék) a feldolgozóiparhoz tartozik, ezt követi a kereskedelem és szolgáltatás 17 százalékkal, az összes többi ágazat 1 százalék alatti értéket vesz fel.

Érdemes áttekinteni, hogy a kivitel az egyes gazdasági ágazatok szerint hogyan oszlik meg hazai és külföldi tulajdonú cégek között. A magyar tulajdonú cégek dominálnak az energia és közmű (93 százalék), az építőipar (83 százalék) és a mezőgazdaság (71 százalék) kivitelében. A külföldiek uralják a kereskedelem és szolgáltatás (57 százalék), de leginkább a feldolgozóipar (93 százalék) exportját.

A kereskedelem és szolgáltatás szektor viszonylag nagy súlyú a kivitelben a vállalati exportadatok alapján, azonban meg kell jegyezni, hogy egy mezőgazdasági termelő vagy egy kisebb hazai cég általában nem közvetlenül, hanem egy kereskedővel bonyolít le üzletet a másik országban működő megrendelővel. Emiatt a kereskedelem-szolgáltatási szektor exportjának egy része a többi szektorhoz köthető (pl. a magyar borexport legnagyobb súlyú szereplője a Lidl).

A kis, nyitott gazdaság egyik hátránya, ha kiszolgáltatottá válik egyes ágazatoknak. Részben korábbi kormányzati döntések miatt lett ilyen Magyarország is (abroncsgyártás, autóösszeszerelés, akkumulátorgyártás). Az import nyersanyag- és energiaigényes feldolgozóipar nagy volumenben sok munkaerőt is igényel, így ezek erőltetéséből nyilvánvalóan gazdasági feszültség (pl. munkaerőhiány) keletkezik. Mivel a nagy ipari konglomerátumok számára kis elköteleződés egy helyen letelepedni, ezért a legtöbb nagy gyárbetelepítés jelentős állami adókedvezményeket és támogatásokat igényelt. Ezeket pedig az adófizetők (végső soron a hazai kkv-k és a lakosság) fizetik meg.

Érdemesebb lenne azokba a szektorokba fektetni, amiben exportképesek a magyar tulajdonú cégek, mint például a kereskedelem és a szolgáltatás.
A jelenlegi gazdasági stratégia (újraiparosítás) még mindig a kései 20. századi elképzelések alapján épül fel. A 21. században már sokkal inkább a szolgáltató szektor, illetve még újabban a kvaterner, azaz információs szektor jár élen. Ezekben a trendekhez alkalmazkodva nagyobb gazdasági sikereket és növekedést lehet elérni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ipa adóelőleg önellenőrzés esetén

Szipszer Tamás

adószakértő

Műszakpótlék munkaidőkeretben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Borravaló átalányadózás esetén

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink