44 találat a(z) GKI Gazdaságkutató Zrt. cimkére

Áprilisban enyhén nőtt a GKI konjunktúraindexe Cikk

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. A cégek foglalkoztatási hajlandósága nem változott az előző felméréshez képest, az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás viszont lényegesen csökkent. Emellett romlott a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésben.

Az élelmiszerárak emelkedése, és ami mögötte van Cikk

Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek – különösen a tej és a tojás – árának emelkedése, amely a lakosság széles rétegeit érinti. A magas élelmiszerárak kialakulása összetett folyamat, amelyet számos belföldi és nemzetközi tényező befolyásol. A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az árakat befolyásoló intézkedések – például az ársapkák – hatékonysága kérdéses lehet, hiszen ezek egyes termékek esetében hiányt eredményeznek, miközben a piaci szereplők más területeken próbálják ellensúlyozni a kieső bevételeiket, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésében.

2025-re ilyen béremelésekkel számolnak a cégek Cikk

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb, februári felmérésében 5 fő feletti vállalatokat kérdezett meg, többek közt 2025-ös béremelési szándékaikról. A kérdőívet 1408 cég töltötte ki, ebből 1321 adott választ a bérekre vonatkozó kérdésre. A megkérdezett vállalatok átlagosan 6,6 százalékkal (létszámmal súlyozva 6,3 százalékkal) tervezik emelni a béreket idén, ami 4,5 százalék körüli várható infláció mellett 2 százalékos átlagos reálbér-növekedést jelent ebben a körben, olvasható a GKI honlapján megjelent elemzésben.

A magyarországi cégek export árbevételének 80 százaléka külföldi tulajdonú cégeknél keletkezik Cikk

A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a kivitel a GDP 77,4 százaléka, míg a nettó export a GDP 6,8 százaléka). Mindezt olyan körülmények között, amikor a nemzetközi kereskedelem lassul, és a látóhatáron már látszanak a „Trumpizmus” első jelei (pl. vámemelések). A hazai tulajdonú exportáló vállalkozások, jellemzően mikro- és kisvállalatok (nagyvállalat alig van közöttük [1 százalék]). A GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésében az export árbevétel alapján vizsgálta meg a hazai vállalkozásokat.

Az ingatlanpiaci program nem tolja meg a kormány által tervezett „repülőrajtot” Cikk

A 2024-es várhatóan 0,6 százalékos GDP-növekedést látva a kormány az új gazdaságpolitikai akcióterv kidolgozásához kezdett, ami a 2025-ös „repülőrajtot” hivatott beindítani. A 21 pontot tartalmazó terv 10 pontja kötődik közvetlenül vagy közvetve az ingatlanszektorhoz, amely ágazat (az építőipart is beleértve) a GDP maximum 15 százalékát teszi ki. A szektor kis súlya eleve kétségessé teszi, hogy a program teljes GDP-re gyakorolt hatása elégséges lehet-e 3,5 százalékos növekedés arányos részének eléréséhez, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésében.

Borúlátóbbak a magyarok novemberben Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint novemberben az üzleti szféra és a fogyasztók is valamelyest pesszimistábbak lettek. A GKI konjunktúraindexe a július–októberi időszakban apró lépésekkel csökkent, s a novemberi 3 pontos visszaeséssel e mutató 13 havi mélypontjára esett. A cégek foglalkoztatási tervei nem változtak érdemben, a gazdálkodási környezet kiszámíthatósága viszont lényegesen romlott az előző hónaphoz képest. Az üzleti szféra áremelési tervei és a lakosság inflációs várakozásai is számottevő növekedést mutatnak, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján.

Új lakások építése: visszafogottabb számok a kormány terveiben Cikk

A kormány gazdaságpolitikájának egyik sarkalatos pontja a lakásépítési számok megemelése. Ezt a célt ugyan már korábban is közvetetten (a CSOK-on, majd a babaváró hitelen keresztül) nagy összegű támogatásokkal szándékozott ösztönözni a kormány, a kimondott „tervszámokban” nagy változások történtek az utóbbi években. A miniszterelnök 2021-ben még évi 40 ezer lakás építését tartotta kívánatosnak (ez a szocialista kormányok idején, 2003-2005 között valósult meg utoljára). Ehhez viszonyítva a nemzetgazdasági miniszter évi 25 ezer új lakásról szóló terve már jóval visszafogottabb, írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésében.

Fenntartható a mostani nyugdíjrendszer? Cikk

A hosszú távú demográfiai folyamatok nemcsak az aktív korú népességre vannak hatással, hanem a majdani nyugdíjasokra is. Jelenleg Magyarországon 1 millió 998 ezer öregségi nyugdíjas van, s ez szám a következő években nagy mértékben nőni fog. Hogyan hat ez a nyugdíjrendszer fenntarthatóságára? Ezt vizsgálja honlapján megjelent elemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.

A lakosság inflációs várakozása 18 havi csúcsára emelkedett szeptemberben Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint szeptemberben az üzleti szféra és a fogyasztók kilátásai is csak nagyon enyhén romlottak augusztushoz képest. Így a GKI konjunktúraindexének értéke a statisztikai hibahatáron csökkent. Sem a cégek foglalkoztatási tervei, sem a gazdálkodási környezet kiszámíthatósága nem változott. Az üzleti szféra áremelési tervei szerényen csökkentek, ugyanakkor a lakosság inflációs várakozása 18 havi csúcsára emelkedett, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján.

Lecsúsztunk a dobogóról: infláció terén negyedikek vagyunk az EU-ban Cikk

Az Eurostat adatai alapján az Európai Unió éves fogyasztói árindexe 2024 augusztusában 2,4 százalék volt és így érezhetően csökkent a júliusi 2,8 százalék értékhez képest. Tavaly augusztusban az éves árindex még 5,9 százalék volt az EU-ban. Az euróövezetben az inflációs ráta 2,2 százalék volt augusztusban, ami az elmúlt négy év legalacsonyabb értéke, olvashat a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésben.

Augusztusban az üzleti szféra kilátásai júliushoz képest csak picit romlottak, de a lakosság kissé optimistább lett Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint augusztusban az üzleti szféra kilátásai júliushoz képest csak hibahatáron belül romlottak, de a lakosság kissé optimistább lett. Így a GKI konjunktúraindexének értéke lényegében nem változott júliushoz képest. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak, áremelési tervei viszont nem változtak érdemben. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága határozottan csökkent az előző hónaphoz képest, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján megjelent elemzésben.

Idén globálisan gazdasági fellendülés várható, hazánknak azonban ez nem feltétlenül jelenti a nehézségek végét Cikk

Magyarország gazdasági elszigetelődése és a költségvetési hiány miatt hozott intézkedések a befektetéseknek kedvezőtlen piaci helyzetet teremtenek. Bár az Intrum index növekedett az elmúlt negyedévben, az állami intézkedések közvetetten negatívan befolyásolják a háztartások fizetőképességét. Emellett a GDP-növekedés elmaradt a várttól az ipar gyengélkedése miatt.

GKI: az egy főre jutó GDP változása 20 év távlatában Cikk

2004. május 1-jén tíz új állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján az egy főre jutó GDP változásának mutatója segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU tagságunk ideje alatt.

A lakossági és az üzleti várakozások sem változtak érdemben áprilisban Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban a vállalkozói szféra és a lakosság kilátásai sem változtak érdemben áprilishoz képest. A GKI konjunktúraindexe hibahatáron belül csökkent. A cégek foglalkoztatási szándékai csak nagyon enyhén javultak, áremelési tervei pedig viszont érezhetően csökkentek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága valamelyest romlott az előző hónaphoz képest, olvasható a GKI honlapján.

Ez a GKI legfrissebb előrejelzése 2023-ra Cikk

A magyar gazdaságban az idei második negyedévben már negyedik negyedéve tartott a recesszió, ez az EU-ban Magyarországon kívül csak Észtországban következett be. A második negyedévben az EU-ban a magyar visszaesés volt a harmadik legjelentősebb (Észtország és Svédország után). A GKI várakozása szerint az idei harmadik negyedévben már véget érhet az előző negyedévhez viszonyított visszaesés, az előző év azonos időszakához képest azonban csak a negyedik negyedévben valószínű növekedés, olvasható a GKI Gazdaságkutató elemzésében.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Túlóraelszámolás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Beszámoló közzététele

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink