hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Építőipari tervezők, kivitelezők csak felelősségbiztosítással dolgozhatnak január közepétől

  • adozona.hu

Egy tavaly október óta hatályos kormányrendelet értelmében január 15-étől minden építőipari tervezőnek és kivitelezőnek kötelezően rendelkeznie kell felelősségbiztosítással. Különösen a kisebb vállalkozások és egyéni vállalkozók körében lehet még elmaradás a követelmény teljesítését illetően, melynek hiánya akár a tevékenység tiltásával, sőt, a nyilvántartásból való törléssel is járhat – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

A felelősségbiztosításnak fedeznie kell a személyi sérüléses és dologi károkat, illetve az ezekkel összefüggő sérelemdíjakat is, emellett ki kell terjednie a bevont alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is – hívja fel a figyelmet Békés István, a FBAMSZ elnökségi tagja. Ez azt jelenti, hogy a már korábban megkötött felelősségbiztosításokat is célszerű felülvizsgálni, vajon megfelelnek-e a rendeletben foglalt követelményeknek, szükség esetén pedig át kell dolgozni azokat.

A rendelet sávos rendszerben, az utolsó lezárt üzleti évhez tartozó nettó jövedelemhez kötve határozza meg a szükséges fedezet mértékét. A tervezők esetében 20 millió forint alatti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként 10, éves szinten 20 millió forint a megkövetelt fedezeti szint, amennyiben viszont 1 milliárd forint felett alakul az éves árbevétel, az elvárt fedezetek szintje káreseményenként 100, éves szinten pedig 200 millió forint.

A kivitelezők esetében a legalsó éves nettó jövedelmi sáv 100 millió forintig terjed, itt káreseményenként 20, egy évre maximum 40 millió forintos fedezetű felelősségbiztosítást ír elő a jogszabály. Az összesen mintegy 150 ezer érintett építőipari vállalkozás (melyek között a kőművesektől, az ácsokon és a víz-, gáz-, villany-, és klímaszerelőkön keresztül a burkolókig és festőkig szakmák széles sora képviseli magát) többsége ebbe a kategóriába tartozik.

Jellemzően ez a mikro- és kisvállalkozói kör az, amely eddig még nem rendelkezett ilyen biztosítási fedezettel a tevékenységére. Egy, a fenti limitekkel rendelkező felelősségbiztosítás a jelenlegi biztosítói kínálatban – egyéb feltételektől, így például önrész vállalásától függően – évi 50-80 ezer forintos éves díjtól már megköthető. Érdemes jól körbejárni a biztosítási piacot, az elérhető módozatok feltételei és díjai között jelentős eltérések tapasztalhatók (nem ritka a 4-5-szörös különbség sem).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Jegyzett tőke leszállítása – mielőtt a tagok befizették volna azt

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Ingatlannal rendelkező társaság értékesítése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink