hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Emelte éves olajkeresleti előrejelzését a Nemzetközi Energiaügynökség

  • MTI

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtöki jelentése szerint a forró nyár és a gáz drágulása növelte a kőolaj-felhasználást az energiatermelésben, ezért a szervezet emelte éves olajkeresleti előrejelzését.

A párizsi székhelyű ügynökség havi olajpiaci jelentésében napi 380 ezer hordóval (bpd) emelte a 2022-es keresletre vonatkozó előrejelzését. A világ olajkereslete eszerint napi 2,1 millió hordóval, 99,7 millió hordóra nő, majd további 2,1 millió hordóval 101,8 millió hordóra emelkedik 2023-ban, ami már meghaladja a Covid-válság előtti szintet.

Az olajfelhasználás növekedése túlnyomórészt a Közel-Keleten és Európában koncentrálódott – mutatott rá az IEA.

A világ olajkínálata júliusban napi 100,5 millió hordóval a legmagasabb szintet érte el a pandémia után, mivel az Északi-tengeren, Kanadában és Kazahsztánban befejeződtek az év rendes karbantartási munkák. A világ olajkínálata az év végéig további napi egymillió hordóval fog emelkedni. Az IEA némileg növelte az orosz olajtermelésre vonatkozó előrejelzését, csökkentette viszont az észak-amerikai kilátásokat.

Míg az orosz nyersolaj- és olajtermék-export Európába, az Egyesült Államokba, Japánba és Koreába a háború kezdete óta közel napi 2,2 millió hordóval csökkent, az Indiába, Kínába, Törökországba és más országokba átirányított tételek, valamint a szezonálisan magasabb orosz belföldi kereslet mérsékelte a felhasználás csökkenését. Júliusra az orosz olajtermelés napi 310 ezer hordóval, a teljes olajexport napi 580 ezer hordóval maradt el a háború előtti szinttől.

A jelentés szerint az orosz nyersolaj- és termékimportra vonatkozó, 2023 februárjában teljes mértékben életbe lépő uniós embargó miatt várhatóan az olajtermékekből mintegy napi egymillió hordónyira, a nyersolajból pedig napi 1,3 millió hordóra kell új vevőt találnia Oroszországnak.

A növekvő olajkínálat és a romló gazdasági kilátások miatti növekvő aggodalmak a júniusi csúcsról hordónként mintegy 30 dollárral csökkentették az olaj árát. Az orosz olajexportból származó bevételek júliusban 2 milliárd dollárral 19 milliárd dollárra csökkentek, főként az alacsonyabb árak miatt, miközben Kína először előzte meg Európát az orosz nyersolaj fő célországaként – mutatott rá az IEA.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szerszámtöltő könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink