hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bővülhet az eho-kulcsok köre

  • lapszemle

Amennyiben az országgyűlés elfogadja az egyes közteherviselési kötelezettséget előíró törvények módosításáról szóló T/11563. számú törvényjavaslatot – az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LVI. törvény módosítása révén – az EHO alapot képező jövedelmek, illetve az eho-kulcsok köre tovább bővül.

Pedig a már eddig sem szűkölködtünk sem egészségügyi hozzájárulás alapját képező jövedelem típusokban, sem pedig  az ezeket terhelő különböző mértékekben.

A legismertebb a 27 százalékos EHO, ami a kifizetőt, illetve adott esetben a magánszemélyt terheli az összevont adóalapba tartozó EHO alapot képező – de szociális hozzájárulási adó alapjául nem szolgáló – jövedelmek után, illetve a különadózó jövedelmek közül a kamatkedvezményből származó jövedelem adóalapként meghatározott összege, valamint az Szja.tv. 70. § -a szerinti béren kívüli juttatásnak nem minősülő juttatások adóalapként meghatározott értéke után. Ez utóbbi esetben az adóalapra történő utalás azért is fontos, mert a tényleges jövedelmet az adóalap megállapítása érdekében 1,19 százalékkal meg kell szorozni.

A 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást három címen kell megfizetni.

Az első a kizárólag magánszemélyt (évi 450 ezer forintig terhelő) kötelezettség, melynek alapjául olyan jövedelmek szolgálnak, mint például az ingatlan bérbeadásból származó 1 millió forintos jövedelem vagy az osztalék. 

A másik az Szja.tv. 71. §-a szerinti (cafetéria) juttatások után a kifizető által fizetendő eho. (Itt sem feledkezhetünk meg a juttatás értékének az 1,19-es szorzásáról.)

Míg a harmadik idesorolható eho-alap az Szja. tv. 28. § (2) bekezdése szerint jövedelem, feltéve, hogy a jövedelem megszerzésének időpontja a lejárati szolgáltatással nem bíró, teljes életre (kizárólag halál esetére) szóló, visszavásárlási értékkel bíró életbiztosítás megkötésétől - de legkorábban 2013. január 1-jétől - számított 10 évet követő időpontra esik.

Tizenöt százalékos EHO fizetésére kötelezett az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő az átalányban megállapított jövedelme alapján, illetve az egyszerűsített bevallási nyilatkozatot tevő mezőgazdasági őstermelő a bevétele 5 százaléka alapul vételével.

Húsz százalékos mértékű EHO terheli az egyéni vállalkozónak nem minősülő fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyt, melynek alapja a tételes átalányadója.

E közel tucatnyi jogcímhez és mértékhez csatlakozhat az Szja. törvény 65. §-a szerinti kamatjövedelem adóalapként meghatározott összege után fizetendő, a magánszemélyt terhelő

Hat százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás.

Az új 6 százalékos EHO – melyet a kifizető magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként, bruttó módón vall majd be – a 2013. augusztus 1-jén és azt követően megszerzett jövedelmeket terheli majd.

Amennyiben a kamatjövedelem juttatását megalapozó időszakszak 2013. augusztus 1-je előtt kezdődik, de a jövedelem megszerzésének időpontja a 2013. augusztus 1-jével kezdődő időszakra esik, az egészségügyi hozzájárulás a 2013. augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet terheli.

A 2013. augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet - ha a kamat juttatójának nyilvántartásából más nem állapítható meg - a kamatjövedelem juttatását megalapozó időszak 2013. július 31-ét követő részének és az időszak teljes időtartamának napokban számolt aránya alapján kell megállapítani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink