adozona.hu
Bővülhet az eho-kulcsok köre
//adozona.hu/altalanos/Bovulhet_az_ehokulcsok_kore_FO3ZNN
Bővülhet az eho-kulcsok köre
Amennyiben az országgyűlés elfogadja az egyes közteherviselési kötelezettséget előíró törvények módosításáról szóló T/11563. számú törvényjavaslatot – az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LVI. törvény módosítása révén – az EHO alapot képező jövedelmek, illetve az eho-kulcsok köre tovább bővül.
Pedig a már eddig sem szűkölködtünk sem egészségügyi hozzájárulás alapját képező jövedelem típusokban, sem pedig az ezeket terhelő különböző mértékekben.
A legismertebb a 27 százalékos EHO, ami a kifizetőt, illetve adott esetben a magánszemélyt terheli az összevont adóalapba tartozó EHO alapot képező – de szociális hozzájárulási adó alapjául nem szolgáló – jövedelmek után, illetve a különadózó jövedelmek közül a kamatkedvezményből származó jövedelem adóalapként meghatározott összege, valamint az Szja.tv. 70. § -a szerinti béren kívüli juttatásnak nem minősülő juttatások adóalapként meghatározott értéke után. Ez utóbbi esetben az adóalapra történő utalás azért is fontos, mert a tényleges jövedelmet az adóalap megállapítása érdekében 1,19 százalékkal meg kell szorozni.
A 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást három címen kell megfizetni.
Az első a kizárólag magánszemélyt (évi 450 ezer forintig terhelő) kötelezettség, melynek alapjául olyan jövedelmek szolgálnak, mint például az ingatlan bérbeadásból származó 1 millió forintos jövedelem vagy az osztalék.
A másik az Szja.tv. 71. §-a szerinti (cafetéria) juttatások után a kifizető által fizetendő eho. (Itt sem feledkezhetünk meg a juttatás értékének az 1,19-es szorzásáról.)
Míg a harmadik idesorolható eho-alap az Szja. tv. 28. § (2) bekezdése szerint jövedelem, feltéve, hogy a jövedelem megszerzésének időpontja a lejárati szolgáltatással nem bíró, teljes életre (kizárólag halál esetére) szóló, visszavásárlási értékkel bíró életbiztosítás megkötésétől - de legkorábban 2013. január 1-jétől - számított 10 évet követő időpontra esik.
Tizenöt százalékos EHO fizetésére kötelezett az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő az átalányban megállapított jövedelme alapján, illetve az egyszerűsített bevallási nyilatkozatot tevő mezőgazdasági őstermelő a bevétele 5 százaléka alapul vételével.
Húsz százalékos mértékű EHO terheli az egyéni vállalkozónak nem minősülő fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyt, melynek alapja a tételes átalányadója.
E közel tucatnyi jogcímhez és mértékhez csatlakozhat az Szja. törvény 65. §-a szerinti kamatjövedelem adóalapként meghatározott összege után fizetendő, a magánszemélyt terhelő
Hat százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás.
Az új 6 százalékos EHO – melyet a kifizető magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként, bruttó módón vall majd be – a 2013. augusztus 1-jén és azt követően megszerzett jövedelmeket terheli majd.
Amennyiben a kamatjövedelem juttatását megalapozó időszakszak 2013. augusztus 1-je előtt kezdődik, de a jövedelem megszerzésének időpontja a 2013. augusztus 1-jével kezdődő időszakra esik, az egészségügyi hozzájárulás a 2013. augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet terheli.
A 2013. augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet - ha a kamat juttatójának nyilvántartásából más nem állapítható meg - a kamatjövedelem juttatását megalapozó időszak 2013. július 31-ét követő részének és az időszak teljes időtartamának napokban számolt aránya alapján kell megállapítani.
Hozzászólások (0)