Babaváró: kik kaphatják és mit jelent a méltányosság? Teljesítés elmaradása esetén valóban elkerülhető a büntetés?

  • adozona.hu

Méltányossági eljárással elkerülhető az állami támogatások visszafizetése azoknál, akik utólag váltak jogosulatlanná a közpénzből kapott milliókra. Ez eddig jól hangzik, de mit jelent pontosan a salátatörvényben megbújó méltányossági kérelemről szóló rész, és kikre vonatkozik? Hogyan befolyásolja ez a babaváró hitelesek helyzetét? Mire számíthatnak azok, akik nem teljesítették a gyermekvállalás feltételeit? Mit tudnak tenni, hogy ne kelljen visszafizetni az állami támogatást? A Bank360.hu ezekre a kérdésekre adott választ honlapján.

Megúszhatják a büntetést azok a babaváró hiteles párok, akik nem teljesítették a futamidő első öt évében a gyermekvállalásra vonatkozó feltételeket – ez derült ki egy hétfőn benyújtott és kedden már el is fogadott salátatörvényből. Az államháztartásról szóló törvénybe bekerült az alábbi passzus: „A fővárosi és vármegyei kormányhivatal a kormány rendeletében meghatározott méltányossági eljárás keretében a jogszabályban meghatározott családi otthonteremtési kedvezmény, otthonteremtési kamattámogatás, adó-visszatérítési támogatás, családok otthonteremtési kamattámogatása, gyermekvállalási támogatás, babaváró kölcsön kamattámogatása, valamint a felszámított kamatok tekintetében az államot megillető követelésről részben vagy egészben lemondhat.”

A csütörtöki kormányinfón Vitályos Eszter azt magyarázta, hogy a törvény kiegészítésével a szükséges jogi körülményeket teremtették meg ahhoz, hogy be lehessen adni a méltányossági kérelmeket, mivel ezek eddig csak rendeleti szinten voltak rögzítve. Az államtitkár közlése szerint azonban a fennálló állami követelésekről csak törvényi úton lehet lemondani.

Mit jelent a méltányossági eljárás?

A méltányossági kérelem általánosságban egy olyan hivatalos kérelem, amelyet egy személy vagy szervezet akkor nyújthat be az illetékes hatóságnak, ha olyan rendkívüli élethelyzet merül fel, amelyre a megszokott jogi eszközök nem nyújtanak megoldást.

A babaváró hitel vonatkozó rendeletében a méltányossági eljárás több élethelyzetben is segítséget nyújthat. A kormányhivatal az alábbi esetekben engedélyezhet felmentést a büntetőkamat visszafizetése, illetve további megfizetése alól:

  • megváltozott munkaképességűvé vált a pár valamelyik tagja és ezért nem tudtak gyermeket vállalni;
  • igazolni tudják, hogy több alkalommal részt vettek reprodukciós eljárásban sikertelenül, esetleg a kezelés közben derült ki, hogy nem lehet gyermeke a párnak;
  • a szerződéskötés után derül ki, hogy valamilyen egészségügyi probléma miatt nem lehet gyermeke a párnak.

Bármelyik is áll fenn, minden esetben fontos, hogy orvosi igazolásokkal együtt adják be a méltányossági kérelmet, figyelmeztetnek a Bank360.hu szakértői.

Részletekben lehet visszafizetni a milliókat

Ha a visszafizetést nem lehet elkerülni, akkor részletfizetést lehet kérni, ezt szintén a területileg illetékes kormányhivatal bírálja el. A kérelmet a visszafizetésre kötelező határozat véglegessé válását követő 30 napon belül kell benyújtani. Legfeljebb 24 hónapos részletfizetést akkor hagyhat jóvá a kormányhivatal, ha az egyösszegű visszafizetés nem oldható meg a családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményei alapján. Ezzel a lehetőséggel várhatóan sokan élhetnek majd, hiszen a visszafizetendő összeg ilyen esetekben több millió forint lehet. A babavárót a legszerencsésebb időpontban felvevők esetében ugyan még a 2 millió forintot sem éri el, de vannak olyan házaspárok, akiktől akár 6 millió forintot is követelhet az állam.

Az eddig ismert információk alapján – hacsak nem bővíti a jogosultak a körét az állam júliusig – a büntetést akkor lehet elengedni, ha egészségügyi probléma akadályozta a gyermekvállalást, a többi esetben vissza kell fizetni az addig igénybe vett kamattámogatást.

A csütörtöki kormányinfón elhangzottak alapján arról egyelőre nincs információ, hogy a méltányossági eljárás hány igénylőt érinthet, illetve, hogy ez mekkora terhet róna a költségvetésre. Annyi biztos az előzetes, kormány által közölt információk alapján, hogy több ezer olyan pár lehet, akik 2019-ben felvették a babavárót, de még nem született gyermekük vagy nem igazolták a legalább 12 hete tartó terhességet. 2019-ben júliustól decemberig közel 50 ezer babaváró szerződést kötöttek, ez csaknem a 20 százaléka az idén áprilisig összesen megkötött negyedmillió szerződésnek.

A részletfizetés is jelentős anyagi teher lenne egy átlagos családnak

Nézzük meg, mi történik akkor, ha egy párnak nem született meg gyermeke, és az egy összegben visszafizetendő kamattámogatást csak részletfizetéssel tudnák rendezni! Ha az első igénylők között voltak és a maximális 10 millió forintot vették fel, akkor körülbelül 2 millió forint volt a kamattámogatás összege, ennyit fizetett ki az állam a folyósító banknak, amíg ők kamatmentesen törlesztették a kölcsönt. 24 hónapra leosztva ez 83 ezer forint körüli összegre jön ki, ennyit kellene havonta fizetniük két éven keresztül, az egy összegben történő visszafizetés helyett.

Ez elsőre nem tűnik annyira soknak, de eközben a babaváró hitel törlesztése is folytatódik. A kamattámogatás elvesztése miatt a fennálló tőketartozásra is rá kell terhelni a büntetőkamatot, amit az aktuális referenciakamat alapján számítanak majd ki. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az addig 46 ezer forint körüli törlesztőrészlet a jelenlegi hozamokkal számolva körülbelül a duplájára is emelkedhet, emelik ki a Bank360.hu szakértői.

Ehhez adódik hozzá a büntetés 83 ezer forintos részlete, így a végén akár az eredeti törlesztőrészlet csaknem négyszerese is lehet az az összeg, amit két éven át fizetni kell. Ez persze csak azokra igaz, akik 2019-ben vették fel a babaváró támogatást. Akik olyan időszakban vették fel, amikor magasabb volt a referenciakamat, ennek a büntetésnek a többszörösével is számolhatnak majd. Azok a párok, akiknek 2027–2028-ban kell majd visszafizetniük a támogatást, ha részletfizetést kérnek, akár havi több mint 350 ezer forintos törlesztéssel kell majd számolniuk.

A legújabb babavárósok, akik az idén vettek fel 11 millió forintot, öt év múlva, ha nem lesz gyerekük, 7,8 millió forintos büntetéssel kalkulálhatnak, ami részletekben is 325 ezer forintot jelent majd havonta, és ehhez jön majd még a mostani kamatokkal számolva 96–97 ezer forintos törlesztőrészlet. Vagyis bőven 400 ezer forint fölé megy majd náluk a korábban 46-47 ezer forint körüli törlesztőrészlet.

Ez pedig még egy átlagos jövedelemmel rendelkező párra is jelentős anyagi terhet róna. Ha emellett más hitelük is van (ami életszerű lehet, hiszen a babaváró hitelt sokan a lakáshitellel együtt veszik igénybe lakáscélra), akkor az további problémákat okozhat.

Az elváltak is kaphatnak méltányosságot?

A jelenlegi kormányrendelet alapján azok, akik elválnak, azonnal elveszítik a kamattámogatást, és vissza kell fizetniük az addig kapott összeget. A visszafizetés alól csak akkor kaphatnak mentességet, ha teljesült a gyerekvállalás. A hátralévő futamidő során viszont nincs már több kamatkedvezmény, a magasabb törlesztőrészlettel ketyeg tovább a hitelük.

A Bank360.hu is tud ilyen esetről, hogy megszületett a családban a baba, de a szülők elváltak. Az első három évben a gyerek miatt szüneteltették a törlesztést, erre van ilyenkor lehetőség, de amikor tavaly májusban újraindult a babaváró fizetése, a szokásos 46-47 ezer forint helyett 167 ezer forintos törlesztőrészlettel szembesült a gyereket nevelő édesapa. 2023 elején igen magasak voltak a referenciakamatok, ezért a büntetőkamata is 18 százalék körül volt.

Vitályos Eszter a kormányszóvivői tájékoztatón említette, hogy az elváltak is kaphatnak méltányosságot. Kérdés, hogy ők is csak az egyösszegű visszafizetés során kérhetnek részletfizetést, vagy ha megszületett gyerek, akkor kérhetik-e a kamatmentességet a futamidő további részére. A kisgyerekkel egyedül maradt szülőnek ugyanis megugró törlesztőrészlet hatalmas anyagi terhet jelenthet – írják.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adomány nyilvántartása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink