adozona.hu
Az MNB így értékelte a májusi inflációt
//adozona.hu/altalanos/Az_MNB_igy_ertekelte_a_majusi_inflaciot_DN3NDF
Az MNB így értékelte a májusi inflációt
2021 májusában az éves összevetésben számított infláció 5,1 százalék volt, míg a maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,4 százalékon alakult, olvasható a Magyar Nemzeti Bank havi aktuális inflációs elemzésében.
Az előző hónaphoz képest az infláció nem változott, míg a maginfláció 0,3 százalékponttal emelkedett. A maginfláció emelkedését döntően az iparcikkek árnövekedése okozta.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatóink – a keresletérzékeny termékek árindexe és a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja – emelkedtek az előző hónaphoz képest.
2021 májusában a keresletérzékeny termékek inflációs hozzájárulása enyhén nőtt. Az üzemanyagok 2,2 százalékponttal járultak hozzá az inflációhoz.
Az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. Az idei év első hónapjaiban a tavalyinál alacsonyabb, áprilisban és májusban ugyanakkor a 2020-asnál magasabb átárazás valósult meg. Az összehasonlítást statisztikai hatások (tavalyi árfelírási nehézségek) továbbra is torzítják. Jelenleg az infláció alakulását leginkább az üzemanyagok magas – több, mint 35 százalékos – árnövekedése határozza meg.
Az inflációs főcsoportok árváltozásait elemzése
Az iparcikkek éves inflációja emelkedett májusban. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest lényegében nem változott, míg a nem tartós iparcikkek árindexe nőtt.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal nőttek. A korábbi évek átlagánál magasabb árdinamika főként az éttermi szolgáltatások árváltozásához kapcsolódott. Az élelmiszerek inflációja lényegében nem változott áprilishoz képest. A termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek árindexének mérséklődéséhez döntően a friss zöldségek, gyümölcsök járultak hozzá, míg a feldolgozott élelmiszerek esetében több termékhez kapcsolódott az infláció emelkedése.
A szabályozott termékek árai áprilishoz képest lényegében nem változtak.
A lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat, hasonlóan a fogyasztóiár-indexhez, a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutató májusban a korábbi hónapokhoz képest emelkedett.
Hozzászólások (0)