hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adok-kapok az EU és Oroszország között, döntött a WTO

  • MTI

Jogellenesnek nyilvánította a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) a könnyű haszongépjárművekre kivetett orosz dömpingellenes vámokat, vagyis az Európai Uniónak adott igazat a vitában. Ugyanakkor Oroszország a hidegen hengerelt acéltermékeire kivetett európai uniós dömpingellenes intézkedések miatt fordult a WTO-hoz.

A WTO vizsgálóbizottsága jogellenesnek nyilvánította az orosz dömpingellenes vámokat, amelyek akadályozzák az olasz és német könnyű haszongépjárművek exportját – közölte az Európai Bizottság.

A vizsgálóbizottság kimondta: Oroszország nem tartott be számos WTO-szabályt, amikor 2013 májusában 23 százaléktól közel 30 százalékig terjedő dömpingellenes vámokat vezetett be, az olasz, német, valamint  az Európai Unión kívüli Törökországból származó járművekre. Az intézkedés a 2,8-3,5 tonna súlyú, 3 ezer köbcenti lökettérfogatot nem meghaladó dízelmotorral rendelkező, legfeljebb két tonna áru szállítására vagy kombinált áru- és személyszállításra tervezett, egyterű teherautó típusú könnyű haszongépjárműveket érintik.

Cecilia Malmström, a kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos tájékoztatása szerint nem ez az egyetlen "méltánytalan, protekcionista és versenyellenes" intézkedés, amely nincs összhangban az Oroszország WTO-csatlakozásakor vállalt kötelezettségekkel.

Elmondta, a vizsgálóbizottság szerint a vámok kivetéséhez vezető orosz elemzéssel számos probléma van. Az orosz hatóságok például kizártak a számításaikból egyes belföldi gyártókat, így nem reális adatokra építették a belföldi iparnak okozott állítólagos károkra vonatkozó elemzésüket. Moszkva, a feltételezett dömping hatásainak értékelése során nem vett figyelembe egy másik tényezőt sem, mégpedig az orosz könnyű haszongépjármű-ágazat kapacitásfeleslegét, amely abban az időben hétszeresen meghaladta az orosz piacon ténylegesen értékesített mennyiséget – tette hozzá az uniós biztos.

A feleknek 60 nap áll rendelkezésre a döntés megfellebbezésére. Ellenkező esetben Oroszországnak meg kell szüntetnie az unióból származó könnyű haszongépjárművekre kivetett antidömping vámtételeit.

Az ügy annak a négy WTO-jogvitának az egyike, amelyet az Európai Unió Oroszország ellen indított. A többi ügy a sertéshús és a sertéshúsból készült termékek behozatalára vonatkozó tilalommal, a papír és egyéb termékekre kivetett kiegészítő vámokkal, valamint a gépjárműveket terhelő újrahasznosítási díjakkal kapcsolatos. A kiegészítő vámok és a sertéshús-beviteli tilalom ügyében két WTO-vizsgálóbizottság 2016-ban megállapította, hogy az orosz intézkedések sértik a WTO-szabályokat.           

A WTO mostani döntésével egyidejűleg Oroszország a hidegen hengerelt acéltermékeire kivetett uniós vámok miatt fordult a Kereskedelmi Világszervezethez. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium hétfőn közölte, hogy Moszkva a WTO keretein belüli konzultáció elindítását kérte, amely a tagállamok közötti kereskedelmi viták rendezésének első lépése.

A kereset az oka, hogy Oroszország szerint az Európai Bizottság többszörösen megsértette a WTO szabályait a dömpingellenes eljárás során – hangoztatta a minisztérium az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint.

Az Európai Unióba importált hidegen hengerelt orosz acéltermékekre 18,7 százaléktól 36,1 százalékig terjedő vámtarifát vetnek ki annak érdekében, hogy helyreállítsák az uniós és a külföldi acélgyártók közötti egyensúlyt – ezzel indokolta az Európai Bizottság a tavaly augusztus 5-én bevezetett, öt évre szóló intézkedést. A bizottság hasonló döntést hozott Kína esetében is.

Azóta, hogy 2012 augusztusában csatlakozott a Kereskedelmi Világszervezethez, Oroszország egy sor kereskedelmi ügyben keveredett vitába az Európai Unióval, kezdve az autóexporttól a mezőgazdasági eladásokon át az Ukrajna és az unió közötti társulási megállapodásig.

A WTO tavaly augusztus 12-én hozta nyilvánosságra az Oroszországot érintő első döntését, amelyben szintén az Európai Uniónak adott igazat a papírra, hűtőszekrényekre és pálmaolajtermékekre kivetett orosz importvámok ügyében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíj összege

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink