adozona.hu
Teljesítési időpont meghatározása időszaki elszámolású szolgáltatásnál – példákkal
//adozona.hu/afa/Teljesitesi_idopont_meghatarozasa_idoszaki__TP614I
Teljesítési időpont meghatározása időszaki elszámolású szolgáltatásnál – példákkal
A gyakorlatban a teljesítési időpont meghatározása problémát jelenthet az áfatörvény 58. §-a alapján. Cikkünkben a lehetséges eseteket vesszük át példák segítségével, kitérve az előleg esetkörére is.
A teljesítési időpont lehetséges esetei időszaki elszámolás esetében:
1. a teljesítési időpont azonos a fizetési határidővel;
2. a teljesítési időpont az elszámolási időszakot követő 60. nap;
3. a teljesítési időpont a számla kelte;
4. a teljesítési időpont az elszámolási időszak utolsó napja.
1. A teljesítési időpont a fizetési határidő
Ez az eset akkor merül fel, ha a fizetési határidő későbbi, mint az elszámolási időszak utolsó napja, de korábbi, mint az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap.
Példa 1a.
A decemberi időszak bérleti díját az adózó január 5-én számlázza, a számla kiállításától számított 45 napos fizetési határidővel, azaz a fizetési határidő február 19. Ez esetben a fizetési esedékesség korábbi, mint az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap, február 29., így a teljesítési időpont február 19.
Példa 1b.
Szintén ez a szabály alkalmazandó, ha a számlát az adózó decemberben 15-én, azaz az elszámolási időszakot megelőzően állítja ki, és a fizetési határidő február 19.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell eljárni, ha a teljesítési időpont az elszámolási időszakot követő 60. nap, ha a teljesítési időpont a számla kelte, valamint ha a teljesítési időpont az elszámolási időszak utolsó napja!
Hozzászólások (4)
Kedves Hozzászóló!
Szakértőnk válasza:
Köszönöm hozzászólását!
Az 1.b és a 2.b. példát pontosítottuk. Ezekben a példákban a fizetési határidő dátuma megegyezik az a. esetekben megadott dátumokkal. Ezek az esetek annak bemutatására szolgálnak, hogy nem függ a szabály attól ez esetben, hogy mi a számla kelte, csak a fizetési határidőtől (feltéve, hogy a fizetési határidő későbbi, mint az elszámolási időszak utolsó napja).
4. eset: bár ez a főszabály, de ezek a gyakorlatban ritka esetek, például akkor fordulhat elő az első eset, ha a szerződésben rögzített a fizetési határidő (nem függ a számla kiállításától), és a számlakiállítás elmarad.
Előleg: az előleg a teljesítést megelőzően juttatott, az ellenértékbe beszámítható vagyoni előny – emiatt merülhet fel időszaki elszámolás esetében is (mivel egyes esetekben értelmezhető a „teljesítést megelőzően juttatott” feltétel). A kérdéssel a 2016/1. Adózási kérdés foglalkozott szintén példákon keresztül.
Tisztelt Szerző!
Az előttem szólónál én (mint az 58§-t napi szinten használó) több hibát, és értelmezési csavart is találtam, érdemes lenne átgondolni még egyszer a cikket. Akinek ez még újdonság, az el fog tévedni benne.
1b esetben milyen fizetési határidőről beszélünk? Nem egyértelmű, de ha szintén 45 nap, akkor rendben van.
2a esetben egyetértek a hozzászólással, valószínűleg elírás történt.
2b esetben ha szintén 45 napra gondoltak a fizetésre, akkor nem a 60. nap a teljesítési nap, mert annál korábbra esik a fizetési határidő.
4-es esetet még próbálom értelmezni mikor fordul elő, mert ilyen számlát 20 év alatt még nem csináltam. Visszamenőleges fizetési határidőt nem szokás megadni, talán arra gondolt ha már utalták a díjat, de akkor meg ennyit nem várhatok a számla kiállítással. Igaz elég nagy cégeknél láttam már olyat is, hogy az ÁSZf-ben simán fölülírták a törvényt.....
Az előleget és az 5-7. példákat még próbálom értelmezni. Az áfa tv szerint ha nem tévedek az előleget előlegként is utalják, és a számlát nem hetekkel később, hanem a jóváíráskor ki kellene állítani róla, aztán a végszámla kiállítása még egy külön mise. Bár folyamatos szolgáltatásnál ez nekem furcsa így, hogy előre kitervelten számla nélkül több darabban utalgatnak, a számlát meg majd mikor ráérek következő hó elején kiállítom. A havi díjat számla alapján fizetik jellemzően, a példa nekem nem életszerű, de lehet csak én nem láttam még elég variációt.
Üdvözlettel
Pelikánné
Kedves Szakál Erika! Köszönjük szépen a jelzést, javítottuk az elírást. Üdvözlettel: az Adózóna csapata
Tisztelt Szerkesztő,
nagyon szépen köszönjük a sok információt, értelmezést, amit olvashatunk. Most azonban volna egy észrevételünk,
a 2.a Példánál lehet, csak a "word-betegség" játszott szerepet, de ha eddig jól értelmeztük a törvényt, akkor a korábbi szó helyett a későbbi volna a helyes ez alábbi esetben, hisz a fizetési esedékesség későbbre esik, mint az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap.
Fizetési esedékesség: március 5.
Teljesítési időpont február 29.
Példa 2a.
A decemberi időszak bérleti díját az adózó január 20-án számlázza, a számla kiállításától 45 napos fizetési határidővel, azaz a fizetési határidő március 5. Ebben az esetben a fizetési esedékesség korábbi, mint az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap, február 29., így a teljesítési időpont február 29.
Üdvözlettel
Szakál Erika