hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lízingügyletek (3) – adólevonási kérdések a lízingbevevő szempontjából

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász
1

Írásunkban azt vizsgáljuk, hogy milyen lehetőségei vannak a bérlőknek (lízingbevevőknek) a rájuk hárított forgalmi adó levonása tekintetében.

Jelen cikksorozat előző részeiben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a gépjárműlízingről, pontosabban arról, hogy hogyan kezeli az áfatörvény ezen ügyleteket, majd a nyílt végű pénzügyi lízing áfabesorolását elemeztük. (A sorozat utolsó részében pedig az egyes szerződések lezárásával kapcsolatos rendelkezéseket, azok áfakezelését foglaljuk össze.)

Az áfatörvény 124. § (1) bekezdés d) pontja (egyes speciális kivételektől eltekintve) továbbra is korlátozza az adóalany adólevonási jogát személygépkocsi beszerzése (vagy zárt végű lízingje) esetén. 2012. január 1-jétől kezdődően ugyanakkor a jogszabály már nem korlátozza az adóalanyok adólevonási jogát a személygépkocsi bérbevétele vagy nyílt végű lízingje vonatkozásában. Ez azt jelenti, hogy az adóalanyra a bérleti vagy lízingdíjban hárított áfa az általános szabályok szerint helyezhető levonásba.

Az áfatörvény rendelkezései szerint: “abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót, amelyet […] termék beszerzéséhez, szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan egy másik adóalany […] rá áthárított” (120. §). Azaz a személygépkocsi bérbevétele/nyílt végű lízingbe vétele során áthárított forgalmi adó olyan mértékben vonható le, amilyen mértékben igazolható az adóköteles tevékenység érdekét szolgáló üzleti célú használat.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további cikkeit ITTeÁfáról szóló webináriumunk videóanyagát ITT találja.

Kiadványainkat ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. Podcastjainkat ITT hallgathatja meg.

A fenti szabály mellett viszont fontos ismertetni egy 2019. január 1-jétől hatályba lépett rendelkezést is (amely egyébként egy uniós felhatalmazáson alapul). A törvény 124. § (4) bekezdés b) pontja értelmében „az áfatörvény 120. és 121. §-tól függetlenül szintén nem vonható le a személygépkocsi bérbevételét terhelő előzetesen felszámított adó összegének 50 százaléka”.

A két – egymással ellentmondónak tűnő – szabály értelmezésére két, az adóhatóság oldalán is elérhető tájékoztató is napvilágot látott.

Megjelent az „Adóellenőrzésről érthetően” című webinárium videófelvétele

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit mondanak ki a fenti NAV-tájékoztatók, és hogyan alkalmazandók a bennük foglaltak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A cikk jó, azzal, hogy nem kell az üzleti célú felhasználást külön igazolni, az 50% áfa levonáshoz, de a cikk is írja, hogy ez a NAV revizorait nem érdekli. Ennyi erővel bárminek lehetne vizsgálni az üzleti felhasználását, például egy személyi számítógép használatát loggolni kell, vagy jegyezni, hogy a légkondicionáló kit hűt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj elutasítása

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink