adozona.hu
Külföldön bérel autót dolgozójának? Itt a válasz az áfás kérdésekre
//adozona.hu/afa/Kulfoldon_berel_autot_a_ceg_dolgozojanak_It_YR89S9
Külföldön bérel autót dolgozójának? Itt a válasz az áfás kérdésekre
Egy magyarországi vállalkozás Romániában bérel autót ott dolgozó alkalmazottja részére. Hogyan kell bevallani és elszámolni az áfát az autóbérléshez, illetve -használathoz kapcsolódó kiadások esetén. Bartha Katalin, az InterTax Pro Kft. okleveles adószakértője válaszolt.
"Hogyan kell bevallani és elszámolni a következő, Romániából igénybe vett szolgáltatásokat az áfabevallásban, valamint helyes-e az eddigi eljárása a cégnek? A cég Romániából bérel személygépkocsit egy ott dolgozó részére. Külön számla jön a gépkocsi bérleti díjáról, s külön számla az üzemanyagról, az autópályadíjról és az autómosásról. Hosszú távú bérleti szerződés esetén a bérleti díjról befogadott számlánál a magyar cég fizeti meg, és bizonyos mértékben levonja az áfát, az áfalevonás alátámasztására útnyilvántartást vezet. Így az útnyilvántartás alapján helyezzük levonásba az áfát.
Az egyéb személygépkocsi-költségekről (üzemanyag, autópálya-matrica, autómosás) kapott számlát áfakód nélkül rögzítjük a könyveinkben, nem szerepeltetjük az áfabevallásban, mivel a helyi román áfa felszámításra került. Helyes-e az eddigi eljárásunk? Van-e lehetőség, hogy az egyéb költségekről a román áfát visszaigényeljük, s ez esetben hogyan kell könyvelnünk a számlákat? Egy tanácsadó cég szerint az autómosás bruttó összegére, azaz a 24 százalékos román áfával növelt értékre kell a magyar áfát rászámítani, és annak az 50 százalékát visszaigényelni? Helyes lenne-e ez a megoldás?” – sorolta kérdéseit olvasónk.
Szakértőnk először is fontosnak tartotta leszögezni: ha a Romániában végzett tevékenység kapcsán felmerülhet, hogy a magyar társaságnak Romániában adóalanyként regisztrálni kell, akkor a fentiekben említett igénybevett szolgáltatások kapcsán az áfa érvényesítésére a román szabályok az irányadók.
Ha a társaságot romániai adóbejelentkezés nem terheli, akkor a hosszú távú bérleti díj esetében az áfakötelezettséget a fordított adózás szabályai szerint kell teljesítni. Az Áfa tv. [2007. évi CXXVII. tv.] 120. §-a értelmében az adóalany abban a mértékben jogosult az általa fizetendő adóból levonni a rá áthárított adót, amilyen mértékben adóalanyisága minőségében a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja. Az útnyilvántartás vezetése megfelelő lehet a fenti rendelkezés szerinti levonható és le nem vonható adó elkülönítésére.
Azon számláknál, amelyek esetében Romániában jogszerűen számították fel az áfát, Magyarországon további áfakötelezettség nincs, a magyar áfabevallásban nem kell szerepeltetni ezeket a tételeket.
A külföldi közösségi adóhatóságtól történő áfavisszaigénylést (Áfa tv. XVIII. fejezet) a magyar adóhatósághoz benyújtott úgynevezett ELEKÁFA nyomtatvány kitöltésével és elektronikus úton történő benyújtásával lehet kezdeményezni, legkésőbb az üzleti évet követő év szeptember 30-áig (anyagi jogvesztő határidő), feltéve, hogy a visszaigénylendő felszámított adó összege nem kevesebb 50 eurónál.
Ha az adózó, az ügylet, illetve a számla, számlák a visszaigénylés feltételeinek megfelelnek, a felszámított külföldi áfát külföldi adóhatósággal szembeni követelésként szükséges könyvelni. Ha nem állnak fenn a visszaigénylés feltételei, az anyagi jogi határidő eltelt, vagy a külföldi adóhatóság nem korrigálható probléma miatt utasítja el a visszaigénylést, úgy a külföldi áfa is költségként számolandó el. A számviteli elszámolás szempontjából osztja annak az ügyletnek a sorsát, amellyel kapcsolatban felmerült, vagyis az alapügylettel azonos költségszámlán szükséges megjeleníteni azt a könyvviteli rögzítés során.
Hozzászólások (1)
A CASH BACK Hungary Kft. vállaja ügyfeleinek az Európai Unióban keletkezett szolgáltatási számláinak áfa-visszaigénylését. Keressék Reich Tamás ügyvezetőt, 06 20 934 7733 telefonon vagy e.mailben a cashback@cashback.hu címen!