hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező pénztárgép, szeptember 30-ától ismét bővül a kör

  • adozona.hu

Mi a teendő, ha ugyanaz a személy egyik tevékenységénél köteles online pénztárgép használatával eleget tenni nyugtaadási kötelezettségének, a másiknál viszont nem? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszol.

Olvasónk így összegzi helyzetét: jelenleg szüneteltetem a kozmetikai szolgáltatásomat. A masszírozás miatt az online pénztárgép engem is érintene. A szünetelés időszakában kell bármit intézkednem ez ügyben? Vagy csak a vállalkozás újraindításakor? A másik kérdésem, hogy ha a masszírozás miatt online pénztárgépet kell használnom, abba a kozmetikai tevékenység bevételeit is be kell majd ütnöm, vagy külön kell kezelnem a két tevékenységet?

Adószakértőnk válasza

Kérdése két fontos, tulajdonképpen egymástól elkülönülő részből áll. Egyrészt az adott tevékenység aktív végzésekor kell-e pénztárgépet működtetni, másrészt mi történik, ha szünetelteti a tevékenységét?

A 48/2013. (XI.15.) NGM-rendelet 1. számú melléklete sorolja fel azon tevékenységeket, amelyek folytatása esetén a vállalkozó csak online pénztárgép használatával tehet eleget nyugtaadási kötelezettségének, feltéve, hogy ennek feltételei egyébként az áfatörvény alapján fennállnak. Ezek közt szerepel szeptember 30-ától a TEÁOR 9604 – Fizikai közérzetet javító szolgáltatás. Ebbe a szakágazatba tartozik: a törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsítószalonok, masszázsszalonok stb. tevékenysége.

A hivatkozott mellékletben viszont nem szerepel a TEÁOR 9602 – Fodrászat, szépségápolás. Ebbe a szakágazatba tartozik: a haj mosása, vágása, berakása, szárítása, festése, színezése, hullámosítása, egyenesítése és hasonló kezelése, férfiak, nők és gyerekek részére, a borotválás, szakáll vágása, a kozmetikai kezelés, arcmasszázs, manikűr, pedikűr, arckikészítés, sminkelés, testfestés stb.

Tehát, ha kozmetikai szolgáltatást nyújt, az nem tartozik a pénztárgépes felsorolásba, míg a masszírozás igen.

Csak a pénztárgépre köteles tevékenység esetén köteles azt használni, azonban nem zárja ki azt sem semmi, hogy egyéb esetekben is használja a pénztárgépet.

A nempénztárgép-köteles tevékenységeknél egyébként kézi nyugtát is lehet adni. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy egyszerre több rendszer fenntartása egyes esetekben nehezebben kezelhető.

A nyilvántartás, könyvelés formája a vállalkozás formájától függ.

A másik kérdés, ha az egyébként pénztárgépet használó vállalkozás működési körülményei megváltoznak. Az üzemeltető az erre rendszeresített nyomtatványon köteles bejelenteni az állami adóhatóságnak a pénztárgép használatának 30 napot meghaladó szüneteltetését, a szüneteltetés megkezdésétől számított 45 napon belül. Ez után a pénztárgép csak azt követően használható újra, ha az üzemeltető az erre rendszeresített nyomtatványon újra bejelenti az állami adóhatóságnak a használat folytatását.

A pénztárgéprendelet szeptember 30-ától módosuló változásairól itt olvashat!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink