adozona.hu
A humán-egészségügyi szolgáltatás áfamentessége – I. rész
//adozona.hu/afa/Humanegeszsegugyi_szolgaltatas_afamentesseg_MYN3TV
A humán-egészségügyi szolgáltatás áfamentessége – I. rész
Köztudott, hogy a humán-egészségügyi szolgáltatásnak minősülő tevékenységek az általános forgalmi adó rendszerében a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentes (korábbi fogalommal „tárgyi mentes”) tevékenységnek minősülnek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne merülnének fel a gyakorlatban azzal kapcsolatos kérdések, hogy pontosan mit kell érteni ezen tevékenységek alatt, illetve a tevékenységhez kapcsolódó – adott esetben az Európai Közösségből érkező – eszközbeszerzések után kell-e áfát fizetni, és ha igen, az előzetesen felszámított áfa levonható-e stb. Kétrészes cikkünkben ennek ismertetésével foglalkozunk.
Belső jog – az áfatörvény szabályai
Előzetesen szükséges idézni az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) arra vonatkozó rendelkezéseit, amely mentesíti az említett tevékenységeket az áfakötelezettség alól:
♦ egyrészt az áfatörvény 85. § (1) bekezdés b) pontja alapján a humán-egészségügyi ellátás keretében a közszolgáltató által ilyen minőségében teljesített szolgáltatásnyújtás (és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolás, illetve termékértékesítés);
♦ másrészt az áfatörvény 85. § (1) bekezdés c) pontja szerint az a szolgáltatásnyújtás és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolás, amelyet humán-egészségügyi – ideértve természetgyógyászatot is – tevékenységet végző ilyen minőségében teljesít.
Látható, hogy az áfatörvény 85. § (1) bekezdés b) pontja szerint közszolgáltatónak kell nyújtania az adott szolgáltatást az adómentesség érvényesüléséhez, míg a c) pont szerinti esetben ilyen feltétel nincs. A továbbiakban csupán utóbbi esettel foglalkozunk, tehát amikor nem közszolgáltató végzi a humán-egészségügyi tevékenységet. Az áfa rendszerében közszolgáltatónak minősülő gazdálkodók fogalmát az áfatörvény 85. § (4) bekezdése tartalmazza.
Ez azt is jelenti, hogy amennyiben a humán-egészségügyi szolgáltatást nyújtó áfaalany személy nem sorolható be a közszolgáltató fogalmi körébe, abban az esetben humán-egészségügyi tevékenységének adómentessége az áfatörvény 85. § (1) bekezdés c) pontján alapulhat, ha az egyéb feltételek is teljesülnek. [Kivéve a fogorvosi tevékenységet, az áfatörvény 85. § (1) bekezdés e) pontja alapján ugyanis szintén mentes az áfa alól az a szolgáltatásnyújtás és az ahhoz szorosan kapcsolódó termékértékesítés, amelyet humán fogorvosi, fogtechnikusi tevékenységet végző ilyen minőségében teljesít].
Az adómentesség alkalmazásához az áfatörvény 85. § (3) bekezdése további feltételeket ír elő:
♦ ha az érintett humán-egészségügyi tevékenység folytatását jogszabály hatósági engedélyhez köti, az adómentesség feltétele, hogy az érintett személy, szervezet az engedély birtokában és annak alapján végezze tevékenységét;
♦ ha az érintett humán-egészségügyi tevékenység folytatása képesítéshez kötött, és jogszabály kivételt nem tesz, az adómentesség feltétele, hogy hogy az érintett személy, szervezet javára tevékenykedők között legalább egy olyan természetes személy legyen, aki a jogszabályokban foglalt képesítési követelményeknek igazolt módon megfelel.
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor tekinthető egy adott tevékenység humán-egészségügyi szolgáltatásnak!
Hozzászólások (0)