hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha tévedett, ha meggondolta magát – ilyenkor javíthat áfanyilatkozatán

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Legyen áfás, vagy alanyi mentes, pénzforgalmi elszámolásra jelentkezne be? Az adózónak tevékenysége megkezdésekor nyilatkoznia kell a választott adózási módról. Ismertetjük, hogy mikor, milyen esetekben változtathat korábbi döntésén.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 22. § (1) bekezdése alapján az általános forgalmi adó alanya az adóköteles tevékenysége megkezdésének bejelentésével egyidejűleg dönthet arról, hogy az adó megállapítása vonatkozásában az állami adóhatóság felé milyen tartalmú nyilatkozatot tesz, vagyis végső soron milyen adózási módot választ. Ennek keretében bejelentése – többek között – kiterjedhet arra, hogy a főszabályként adómentes ingatlan-bérbeadás, ingatlanértékesítés helyett az adókötelessé tételt választja, alanyi adómentességet választ, pénzforgalmi elszámolásra jelentkezik be, illetve tevékenységére az adómegállapítás – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben (a továbbiakban: áfatörvény) meghatározott – valamelyik különleges módját vagy általános szabályait alkalmazza.

E nyilatkozatokat főszabály szerint az adóköteles tevékenység megkezdését megelőzően, tehát az adóhatósághoz történő bejelentkezéskor teheti meg az adóalany, de a választását bármely adóévben korrigálhatja, kivéve, ha az áfatörvény ennek lehetőségét, egy meghatározott időtartam erejéig kifejezetten kizárja. A bejelentések módosítására az Art. egy szűk időintervallumot jelöl meg, hiszen azt kizárólag a tárgyévet megelőző adóév végéig lehet megtenni. Ezen szabály alól kivételt képeznek azok az esetek, amikor az adóalany egy a korábbiaktól eltérő tevékenységet kezd meg, ilyenkor ugyanis az adott tevékenység megkezdésekor még be lehet jelenteni az adózási módot jelentő változást. Például, ha az adóalany 2016-ban vásárolt egy ingatlant, de annak bérbeadását csak 2017-ben kezdte meg, a bérbeadási tevékenység megkezdésekor (ami az ingatlan birtokba adását jelenti) még választhatja az áfatörvény 88. §-a szerinti adókötelesség tételt feltéve természetesen, hogy korábban nem folytatott ingatlan-bérbeadási tevékenységet.  

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudhatja, milyen esetekben lehet a téves nyilatkozatokat hosszas várakozás nélkül kijavítani!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Union belüli jövedelem adózása, árfolyama?

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink