Áfa fogászati implantátumok értékesítésekor

  • adozona.hu

Áfásan számlázott fogászati implantátumokat egy cég, holott áfamentesen is tehette volna. Utólag hogyan korrigálhatók a korábbi lépések? Olvasónk kérdéseire dr. Csobánczy Péter közgazdász, jogász, adótanácsadó válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Havi áfás cégünk fogorvosi szolgáltatás nyújtásával és fogászati implantátumok értékesítésével foglalkozik. Most értesültünk róla, hogy 2024.01.01-jétől az implantátumok értékesítése tekintetében (amiatt, hogy a személyi feltételekkel rendelkezünk) lehetőség van, hogy ezeket adómentesen számlázzuk (a NAV 2024/1. Adózási kérdésben leírtakat alkalmazva). Így arra készülünk, hogy a 2024-ben tévesen, 27 százalékos áfával számlázott implantátumokat adómentes termékértékesítésre módosítsuk az áfatörvény 85. § (1) bekezdése e) alapján. Viszont az implantátumok egy részét még 2023-ban szereztük be közösségi termékbeszerzés keretében, és mivel akkor áfásan értékesítettünk, így a beszerzéskor meg is fizettük és levonásba is helyeztük annak áfatartalmát. Kérdéseink: 1.) A 2023-as készletből értékesített implantátumokat – tehát amire a levonást korábban érvényesítettük – áfásan hagyjuk? 2.) Vagy tekintettel arra, hogy 2025. 04. hónapban történik az értékesítést módosító számlák helyesbítése, ergo az áfatörvény 153/B § (1) a) alapján úgyis a 04. havi bevallásba kerülnek ezek a módosítók, esetleg a 2023-as készletből értékesített implantátumokat az áfabevallás 31. sorát használva, egy számviteli bizonylaton, utólag korrigáljuk a korábban levonásba helyezett tételeket? 3.) Vagy mivel közösségen belüli termékbeszerzésről van szó, az eredeti időszakra kell önellenőrizni, és az áfabevallás 14. soráról a tételeket áttenni a 11. sorra? Viszont 2023-ban még nem állt fenn az adómentesség, ez okoz problémát? 4.) Vagy egy teljesen más eljárást alkalmazzunk?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Közlését, miszerint a fogászati implantátummal kapcsolatos önálló ügyletek az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 85. § (1) bekezdés e) pontját érintő időközi módosítás nyomán 2024. január 1-jével váltak áfamentessé, tényként fogadom el, mert annak valóságtartalmát nyilvánvalóan nem vizsgálhatom.

A tévedés kijavítására vázolt megoldások közül azzal, ami a fogászati implantátumok 2024. évi értékesítését illeti, egyetértek azzal, hogy ebben a körben az áfatörvény 153/B § (1) bekezdés a) pontját kell alkalmazni. Önellenőrzésre tehát e tekintetben nincs szükség.

A fogászati implantátumok 2024-et megelőző Közösségen belüli beszerzéséhez kapcsolódóan szintén nem vetődik fel az önellenőrzés szükségessége, mert akkor ezek önálló ügyletként áfakötelesek, így áfalevonásra jogosítóak voltak, lévén azt – az áfatörvény 153/A § (1) bekezdés a) pontja alapján – a fizetendő adó megállapításának időszakában kell vizsgálni.

Viszont van az áfatörvénynek egy sajátos termékértékesítési tényállása, amely a kérdezett esetkörre vonatkozik. Ez pedig a 11. § (2) bekezdés c) pontja, szövege a következő:

„11.§ (2) Szintén ellenérték fejében teljesített termékértékesítés: […]

c) tárgyi eszköznek nem minősülő termék felhasználása adólevonásra nem jogosító tevékenység folytatásához, feltéve, hogy a termék beszerzéséhez vagy b) pont szerinti felhasználásához kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg;” […]

A Közösségen belül – 2024-et megelőzően – beszerzett fogászati implantátum 2023-at követő áfamentes és áfalevonásra nem jogosító értékesítéséhez kapcsolódva tehát ezt a fentebb idézett rendelkezést is alkalmazni kell. Sajátossága, hogy az ehhez társuló fizetendő adó terhe másra nem hárítható át, ami egyúttal azt is jelenti, hogy másik fél hiányában számlakibocsátási kötelezettség sem keletkezik. A fizetendő adó összegszerű megállapításához áfaalapként az áfatörvény 68. §-át, áfamértékként pedig a fogászati implantátum egyébkénti, az áfatörvény 85. § (1) bekezdés e) pontjától független besorolását kell figyelembe venni. Szemben a bevezetőben leírtakkal, itt a tévedés kijavítása önellenőrzést igényel, mert ez azokat bevallási időszakokat érinti, amelyekben az ilyen fogászati implantátum másik fél részére való értékesítése ténylegesen megtörtént.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Visszaváltási díj

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink