hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Segítő adóellenőröket ígért Tállai

  • MTI/Adózóna

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) áprilisban fejezte be a 2015-ben veszteséget elszámoló cégek kockázatelemzését. Mintegy ezer érintett vállalkozás mentesülhet a szankciók alól, mert a revizorok támogató eljárás keretében keresik fel az érintetteket – tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.

Az adóhivatal az Airbnb-hálózat magyar szállásadói és az Amerikából jövedelmet szerzők után most vállalkozások egy csoportját választotta ki kockázatelemzésre, és azoknál, akiknél a hiányosság, mulasztás oka nem szándékos adóelkerülés, adóeltitkolás volt, megindította a támogató eljárást – mondta Tállai András.

A NAV a rendelkezésére álló társaságiadó-bevallások adatai alapján leválogatta azokat a vállalkozásokat, amelyek a jogszabályban előírt szabályokat megsértve határolták el veszteségüket 2015-ben. A revizorok a jövő héttől keresik fel az érintett több mint ezer adózót, akiknek most lehetőségük nyílik arra, hogy önellenőrzés benyújtásával szankció nélkül „korrigálják” tévedésüket.

Az adóhivatal az együttműködő adózók bevallásainak javításában, önellenőrzésében is segít. A támogató eljárásban történő részvétel önkéntes, azonban érdemes kihasználni, hiszen az adóhatóság segítségével – szankció kiszabása nélkül – lehet rendezni az adóbevallást és ezzel elkerülni a későbbi hátrányos jogkövetkezményeket, jelezte az államtitkár.

Tállai András kiemelte, hogy az általa vezetett ügyfélbarát adóhivatalnak nem a bírságolás a célja, hanem az, hogy az adózókat segítse, és még az olykor hibázókat is rábírja a jogkövetésre.

A hivatal kockázatelemzői januártól folyamatosan vetik össze az adózók bevallásait a NAV rendelkezésére álló egyéb adatokkal. Az azonos típusú jövedelmet szerzőket veszik górcső alá, mint például most a veszteséget hibásan elhatároló cégeket. A kockázatelemzést az eset súlyosságától függően három eljárás követheti: támogató, ellenőrzési vagy pedig –szándékos, súlyos adócsalás esetén – büntető. Az ellenőrzés tényleges megkezdéséig pedig bárki önellenőrzéssel rendezheti a bevallását – tette hozzá Tállai András.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink