adozona.hu
NAV IBAN számlaszámok: új jegyzéket közölt az adóhivatal
//adozona.hu/adozas_rendje/NAV_IBAN_szamlaszamok_uj_jegyzeket_kozolt_a_3A3500
NAV IBAN számlaszámok: új jegyzéket közölt az adóhivatal
Új jegyzéket tett közzé a honlapján az adóhivatal ma a nemzetközi pénzforgalomban már tegnaptól (2017. augusztus 17-étől) érvényes IBAN számlaszámokról.
Az adózók költségvetéssel szembeni kötelezettségeinek és juttatási igényeinek lebonyolítására, a nemzetközi pénzforgalomban az alábbi táblázatban szereplő, a Magyar Államkincstárnál megnyitott forint számlákhoz rendelt, nemzetközi bankszámlaszámok (IBAN számlaszámok) szolgálnak – emlékeztet a közlemény. A pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet szerint:
– IBAN (International Bank Account Number): a fizetési számlák jelölésére szolgáló nemzetközi pénzforgalmi jelzőszám, amely a fizetési számla nemzetközi azonosítására szolgál [2. § (1) bekezdés 4. pont].
– A nemzetközi pénzforgalmi jelzőszám (IBAN) 28 alfanumerikus karaktert tartalmazó számsor, amelyet a számlavezető pénzforgalmi szolgáltató az alábbi szabályoknak megfelelően alakít ki [3. § (5) bekezdés, 1. melléklet 2. pont]
a) az első két karakter Magyarország ISO 3166 szabvány szerinti országkódja: HU;
b) a 3-4. karakter az ellenőrzőszám, amelynek algoritmusát az Európai Banki Szabványügyi Bizottság (European Committee for Banking Standards (ECBS) IBAN képzésére vonatkozó szabványa tartalmazza;
c) az 5-28. karakter a belföldi pénzforgalmi jelzőszám (16 karakter hosszúságú pénzforgalmi jelzőszám esetében az IBAN képzésekor az utolsó 8 karaktert nulla számjeggyel kell feltölteni).
Az IBAN számlaszámot kizárólag a nemzetközi pénzforgalomban, deviza-átutalási megbízásokon kell alkalmazni (például.: külföldről teljesített átutalások esetén). Az IBAN számlaszámot balra igazítva, folyamatosan, tagolatlan módon, szóköz, egyéb karakterek nélkül kell megadni, az „IBAN” megjelölést nem szabad a számlaszám elé írni.
A deviza-átutalási megbízáson a megfelelő költségvetési számlához (adónemhez) tartozó kedvezményezett IBAN számlaszám mellett az alábbi adatokat kell megadni:
- kedvezményezett neve,
- kedvezményezett bankjának neve és címe,
- kedvezményezett bankjának SWIFT-BIC kódja.
Kedvezményezett neveként elegendő a NAV megjelölés, de az adóhatóság javasolja annak a konkrét költségvetési számlaszámnak a megnevezését megadni, amelynek javára az átutalást teljesíteni kívánják.
A kedvezményezett bankjának neve és címe, valamint a kedvezményezett bankjának SWIFT-BIC kódja adatokat attól függően kell megadni, hogy a deviza átutalást milyen elszámolási rendszeren (SEPA vagy egyéb) keresztül kezdeményezi az ügyfél.
A NAV költségvetési számlaszámok javára teljesítendő nemzetközi deviza-átutalások SEPA („Single Euro Payment Area”, azaz Egységes Euró Fizetési Övezet) rendszeren keresztül történő teljesítésének fontos feltétele, hogy mind az ügyfél, mind a kedvezményezett bankja tagja legyen annak a megállapodásnak, amely e fizetési módok alkalmazására jött létre.
A SEPA tagjai az Európai Unió tagállamai, valamint Izland, Lichtenstein, Monaco, Norvégia és Svájc. A Magyar Államkincstár, mint a NAV számlavezető bankja 2014. szeptember 8. napjával csatlakozott a SEPA euró átutalási rendszerhez.
SEPA átutalás esetén a kedvezményezett bankja SWIFT-BIC kódjaként a Magyar Államkincstár HUSTHUHB kódját kell feltüntetni és az „SHA” (osztott költségvállalás) költségviselési módot kell megjelölni.
Egyéb (SEPA-tól eltérő) elszámolási rendszereken (pl.: TARGET2) keresztül teljesített nemzetközi deviza-átutalás esetén fel kell tüntetni a számlavezető („account with institution”) Magyar Államkincstár SWIFT/BIC kódját: HUSTHUHB, valamint a Magyar Államkincstár levelező („correspondent”) bankjaként a Magyar Nemzeti Bank SWIFT/BIC kódját is: MANEHUHB.
A deviza-átutalási megbízás „Kedvezményezettel közlendő” rovatában továbbá az átutalást teljesítő adózóra (ügyfélre) vonatkozóan meg kell adni:
- kötelezettség jellegű, tételes elszámolású számlák [1. b) számlacsoport] esetén a vámazonosító számát, valamint – a NAV Vámletét letéti számla kivételével – az érintett határozatszámot;
- minden más esetben [1. a), 2., 3. számlacsoportok] a belföldi adóazonosító számát (adószámát, vagy adóazonosító jelét) annak érdekében, hogy a befizetést az adózó (ügyfél) adószámláján megfelelően jóvá lehessen írni.
A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 38. § (1), (1a) és (1b) bekezdései a fizetési kötelezettségek teljesítéséről az alábbiak szerint rendelkeznek:
„38. § (1) A pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó a fizetési kötelezettségét belföldi pénzforgalmi számlájáról történő átutalással köteles teljesíteni, az állami adó- és vámhatósághoz teljesítendő befizetések vonatkozásában ideértve a külön jogszabályban meghatározott elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító alrendszeren keresztül átutalással történő fizetést is. A pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó az eljárási illeték, az állami adó- és vámhatóságnál kezdeményezett eljárásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj, az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatáshoz kapcsolódó regisztrációs díj, az egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó közteher-fizetési kötelezettség, valamint – ha végrehajtási eljárás alatt áll – a végrehajtói letéti számlára történő befizetés vonatkozásában az állami adó- és vámhatóságnál fennálló fizetési kötelezettségét a külön jogszabályban meghatározott, az elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító alrendszeren keresztül POS terminál útján végrehajtott, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történő fizetéssel is teljesítheti.
(1a) A pénzforgalmi számlanyitásra nem kötelezett adózó a fizetési kötelezettségét belföldi fizetési számlájáról történő átutalással, vagy készpénz-átutalási megbízással köteles teljesíteni. A pénzforgalmi számlanyitásra nem kötelezett adózó az állami adó- és vámhatóság felé fennálló fizetési kötelezettségét a külön jogszabályban meghatározott, az elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító alrendszeren keresztül átutalással, és POS terminál útján végrehajtott, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történő fizetéssel is teljesítheti.
(1b) Magánszemély adózó – pénzforgalmi számlanyitási kötelezettségétől függetlenül – az állami adó- és vámhatóságnál fennálló fizetési kötelezettségét a külön jogszabályban meghatározott, az elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító alrendszeren keresztül internetes felületen bankkártyás (VPOS) fizetéssel is teljesítheti.”
Az Art. 39. §-a továbbá arról is rendelkezik, hogy a törvény hatálya alá tartozó fizetési kötelezettség kizárólag forintban teljesíthető.
Mindezeket figyelembe véve a fizetési kötelezettségnek a külföldi fizetési számláról és/vagy a forinttól eltérő devizanemben történő teljesítése tehát nem jogszerű, azonban az adóhatóság az ilyen módon teljesített befizetéseket is köteles befogadni.
Az adóhatóság felhívja továbbá a figyelmet arra, hogy a NAV adóztatási tevékenységével összefüggésben teljesítendő belföldi pénzforgalom lebonyolítására változatlanul a honlapon „NAV adóztatási számlaszámok és adónemek érvényes jegyzéke” menüpont alatt megjelenített költségvetési számlaszámok szolgálnak.
Hozzászólások (0)