hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás egyéni vállalkozó tartozása: munkáltatói letiltás a kisadózó saját jövedelméből?

  • adozona.hu

Végrehajtó iroda felszólította a katás egyéni vállalkozót, mint munkáltatót, hogy vonja le saját magától a saját tartozását. Jogszerű ez az eljárás? Ha igen, akkor a katás egyéni vállalkozó milyen összeg után, milyen összegben tiltsa le a fizetését, és utalja át a végrehajtónak? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Szakértőnk megítélése szerint a katatörvény 10. paragrafusának (3) bekezdése az irányadó, mely szerint más jogszabályok alkalmazásában, különösen az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerinti jövedelemigazolás kiállításának szempontjából a kisadózó jövedelmének a katás vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60 százaléka, több tag esetén annak fejenként egyenlő része, de legalább a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok és a havi minimálbér szorzata minősül.

A bírósági végrehajtásról szóló törvény (Vht.) 65. paragrafusa szerint a munkaviszony alapján kapott munkabérből (a munkavállalói munkabérből) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.

A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50 százalékáig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) tartásdíj (14. §),

b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,

c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.

Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50 százalékáig terjedhet.

Ezen passzusok alkalmazásakor munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet személyijövedelemadóelőleg-fizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél.

A Vht. 66. paragrafusa kiterjeszti a munkabérből való letiltás szabályait, az alábbiak szerint:

A 65. paragrafus a következő járandóságok letiltása esetén is irányadó:

a)  a kormányzati szolgálati, közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszony, továbbá a szolgálati viszony, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszony, honvédelmi alkalmazotti jogviszony alapján járó illetmény,

b) a szövetkezeti tagot a munkaviszony jellegű jogviszony alapján megillető munkadíj,

c) az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme,

d) a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja,

e) bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyet valamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.

A fenti e) pont alapján alapvetően érvényesíthető lehet a letiltás. Ugyanakkor ettől több jogászi álláspont is eltér, a mai napig nem egyértelmű a helyzet, figyelemmel a hivatkozott 65. paragrafus (4) bekezdésére (szja-fizetési kötelezettség). Erre tekintettel javasolt a Pénzügyminisztérium adóosztályától állásfoglalást kérni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink