Várható változások a számviteli törvényben: a CSRD halasztására vonatkozó előírások

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

A kormány május 13-án nyújtotta be a jövő évi költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatot, amely – ahogy arról már beszámoltunk – tartalmazza a magyar ESG törvény (2023. évi CVIII. törvény) módosításának javaslatát is. Ugyanezen a napon egy másik törvényjavaslatot is benyújtottak, amely az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról rendelkezik, közkeletű nevén a „nyári adócsomagot” tartalmazza.

Ebben a salátatörvényben szerepel a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) módosítása is, amely többek között az Omnibusz javaslatcsomag részeként, április 16-án kihirdetett (EU) 2025/794 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti CSRD-rendelet módosítását is tartalmazza, megvalósítva ezzel a kötelező átültetést a nemzeti jogba.

Az Adózóna tavaszi adócsomaggal kapcsolatos írásait ITT és ITT olvashatja el.

A törvénycsomag 122. §-a paragrafusa értelmében a számviteli törvény úgy módosul, hogy a fenntarthatóságijelentés-tételre vonatkozó szabályokat a nagyvállalatnak minősülő, nem közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak (tehát a CSRD 2. körös vállalatai) első alkalommal a 2025-ös év helyett csak a 2027. évben induló üzleti évükre kötelező alkalmazniuk.

Szintén tartalmazza ez a paragrafus, hogy a közérdeklődésre számot tartó kkv-knak (a mikrovállalkozásokat leszámítva) először a 2026. helyett a 2028. évben kezdődő üzleti évükben kell a CSRD-nak megfelelniük, csakúgy, mint a kisméretű és nem összetett pénzügyi intézményeknek (bankoknak), zárt (captive) biztosítóknak és viszontbiztosítóknak, amennyiben a törvényben meghatározott árbevétel-, mérlegfőösszeg- és létszámkritériumoknak megfelelnek.

Ha a fenti tartalommal a törvénycsomagot elfogadják, úgy Magyarország maradéktalanul eleget tesz a CSRD bevezetésének halasztásáról született uniós döntésnek. Feltehetően ezzel az egyik első, ha nem a legelső lesz a tagállamok között.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alapítvány kapott adomány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink