adozona.hu
Amikor az ág is húz: keresőképtelenség a táppénz lejárta után
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/keresokeptelenseg_tappenz_igazolas_keresoke_EZUKOE
Amikor az ág is húz: keresőképtelenség a táppénz lejárta után
A keresőképtelenség elbírálásának célja, hogy a betegszabadság, illetőleg táppénz igénybevételéhez az arra jogosult orvos megállapítsa és igazolja, hogy a munkavállaló (biztosított) a munkáját betegsége vagy beteg gyermeke ápolása miatt nem tudja ellátni. Cikkünkben összefoglaljuk a keresőképtelenség eseteit, annak igazolását, kitérve arra, hogy miként kell leigazoltatni a keresőképtelenséget akkor, ha a beteg táppénzre már nem jogosult.
1. Elsőként tekintsük át a keresőképtelenség eseteit!
A keresőképtelenség eseteit a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény részletezi. Ezen törvény 44. §-ában a keresőképtelenség alábbi öt esete különíthető el.
Keresőképtelen:
- aki a betegsége miatt a munkáját nem tudja ellátni, valamint aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül, a betegségből eredő keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott;
- aki várandóssága, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni;
- az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja, azaz az orvos keresőképtelennek minősítheti az édesanyát, ha a például a kórházban a csecsemőjét koraszülött (PIC) osztályon kezelik és az édesanya rendszeresen bejár a gyermekét szoptatni;
- a szülő, aki 12 évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára, ha a gyermeke mellett tartózkodik a kórházban, illetve saját háztartásában nevelt 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja;
- aki nem beteg, ugyanakkor közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állategészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható, az eltiltást, elkülönítést vagy zárlatot az azt elrendelő határozat bizonyítja.
Meg kell említeni, hogy méltányosságból adható táppénz tekintetében keresőképtelen az a szülő is, aki 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja, vagy gyermeke kórházi kezelésének időtartamára abban az esetben, ha a kórházban gyermeke mellett tartózkodik.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, miként kell igazolni a keresőképtelenséget, ez visszamenőlegesen mikor és meddig tehető meg, ki és meddig jogosult táppénzre, mi az eljárás táppénz hiánya esetén!
Hozzászólások (0)