hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimum járulékfizetési kötelezettség: esetek, amikor a munkaviszonyban állóknál is számolni kell vele

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A Tbj. fő szabálya szerint a havi járulékalapnak legalább a minimálbér 30 százalékát el kell érnie, amit a munkaviszonyban állóknál is figyelni kell. Fontos tudni, hogy a jogviszonyokat külön-külön kell vizsgálni.

A Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény 27. paragrafus (2) bekezdése értelmében 6. paragrafus (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott esetben a havi járulékalapnak legalább a minimálbér 30 százalékát (tehát 2025-ben 290 800 x 30% = 87 240 forint) el kell érnie azzal, hogy amennyiben

– a biztosítási kötelezettséget eredményező jogviszony hónap közben keletkezik vagy szűnik meg,

– a biztosítási jogviszony a 16. paragrafus alapján (tehát a biztosítás szünetelése miatt!) a hónap egészében nem áll fenn, vagy

– az adott hónapban a biztosított táppénzben, baleseti táppénzben részesül, vagy tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe,

a járulékfizetési alsó határ meghatározása során a fent említett időszak naptári napjait figyelmen kívül kell hagyni.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE szakértőnk témába vágó videós tájékoztatóját: Vállalkozók minimumjárulék-fizetési kötelezettsége

Például, ha egy munkaviszony január 15-én kezdődik, akkor a tárgyhavi minimum járulékalap csak 87 240 x 30% x 17 = 49 436 forint.

E minimum járulékfizetési kötelezettség tehát csak a Tbj. 6. paragrafus (1) bekezdésének a) pontjában felsorolt, a Tbj. alkalmazásában munkaviszonynak minősülő jogviszonyokra vonatkozik.

Ezt figyelembe véve adott esetben minimum járulékfizetést kell teljesíteni az ösztöndíjas foglalkoztatottak, sőt a bedolgozók után is, hiszen ők is munkaviszonyban álló dolgozóként biztosítottak.

Ugyanakkor a minimum járulékkötelezettség az Mt. (2012. évi I. törvény) 193. szakasza szerinti munkaviszonyra is, amit azért fontos szem előtt tartani, mivel a behívás alapján történő munkavégzés keretében foglalkoztatott munkavállaló biztosítási kötelezettsége a jogviszony tartamának egésze alatt fennáll.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mely esetekben nincs minimum járulékfizetési kötelezettség, és mire kell ügyelni az egyes jogviszonyok kapcsán!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink