Csed, gyed, öfd adómentessége: kedvezményben részesülők és folyósító szervek teendői – számítási példákkal

  • adozona.hu

2025. július 1-jétől adómentes lesz a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) és az örökbefogadói díj (öfd); ezzel kapcsolatban számos feladat a vár a folyósító szervekre, így a tb-kifizetőhelyként működő vállalkozásokra.

A kedvezményeket a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj és az örökbefogadói díj kedvezményéről szóló 2025. évi XVI. számú, új törvény és nem a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) tartalmazza. Az új jogszabály a Magyar Közlöny 2025. évi 55. számában, 2025. május 12-én jelent meg. Cikkünkben bemutatjuk az elsősorban az anyákat és ezáltal a tb-kifizetőhelyként működő foglalkoztatókat is érintő fontosabb rendelkezéseket.

Hogyan érvényesíthető a csed, a gyed és az öfd kedvezménye?

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényben (Ebtv.) meghatározott csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj és örökbefogadói díj lesz adómentes 2025. július 1-jétől.

A csedet a gyermek születésére tekintettel 24 hétig kaphatja az anya (bizonyos esetekben más személy), ha a megelőző két naptári évben legalább 365 napig biztosított volt, míg a gyed ugyanezen feltétellel a gyermek kétéves koráig jár. Örökbefogadói díjat a kétévesnél (ikergyermekek esetén háromévesnél) idősebb gyermeket örökbefogadó, biztosított szülő részére állapítanak meg, ha rendelkezik az előírt előzetes biztosítási idővel.

A csed, a gyed vagy az öfd változatlanul az Szja tv. 29. §-a szerinti összevont adóalap része, de az új szabály szerint a csed, a gyed vagy az öfd összegével az összevont adóalap csökkenthető. Tehát ezek az ellátások nem az Szja tv. szerinti adómentes jövedelemnek minősülnek, hanem adóalapot csökkentő kedvezményként érvényesíthetők. Ennek a szabálynak elsősorban a családi kedvezmény érvényesítése szempontjából van jelentősége.

A kedvezmény mértéke a csed, a gyed vagy az öfd összege. Ha a magánszemély egyidejűleg többféle ellátásban is részesül, a kedvezmény mindegyik ellátás után érvényesíthető.

Kapcsolódó cikkünk: Új törvények: ismertetjük az anyák, gyermekesek új szja-kedvezményeit.
Az Adózóna 2025-ös adóváltozásokkal kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el.

2025. július 1-jétől a csed folyósítása mellett a gyermek születésének napjától számított 90 napot követően munkát vállalhatnak – az Ebtv. módosítása következtében – a cseden lévő anyák is. Ekkor azonban a csed 70%-ra csökkentett összegben jár. A gyed vagy az öfd folyósítása esetén nincs korlátozás a díj összegére, ennek teljes összegű folyósítása mellett végezhető keresőtevékenység. Az anyának a munkáltatót kell tájékoztatni, hogy a munkavégzés mellett csedben, gyedben vagy öfd-ben részesül.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: milyen nyilatkozatot kell tenni, hogyan értelmezhető az átmeneti rendelkezés, változnak-e a járulékszabályok, valamint, hogy lássa példáinkat a gyed utáni kedvezmény és a családi kedvezmény emelésének hatásaira!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Usa-ból származó jövedelem adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink