hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: az első belföldi forgalomba hozó is gyártónak minősül az EPR szerint?

  • adozona.hu

Segítséget szeretnék kérni az EPR-rendszerrel kapcsolatosan. Az MOHU oldalán az áll, hogy „2023. július 1-jétől a következő körforgásos termékek gyártóira vonatkozik regisztrációs és díjfizetési kötelezettség”, vagyis csak a gyártóknak kell regisztrálni. Azonban itt az oldalon, azt az információt olvastam, hogy azokra is érvényes ez a rendszer, akik külföldi gyártótól hoznak be termékeket, és Magyarországon adják el, így az azokhoz tartozó csomagolóanyagokra is érvényes ez a díjfizetési kötelezettség. Mi importálunk termékeket, amelyeken esetleg lehet csomagolószer (mint például sztreccsfólia), akkor nekünk is kötelezően be kell regisztrálnunk ebbe a rendszerbe, mert ránk is érvényes? – Gombás Otília szakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormánrendelet (EPR-rendelet) 16. §-ának megfogalmazása szerint a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség valóban a körforgásos termék gyártó általi forgalomba hozatalával keletkezik. Az EPR-rendelet 2. § (2) bekezdésének előírása alapján továbbá a gyártó meghatározásánál figyelemmel kell lenni az egyes termékárami rendeletek „gyártó” fogalmára is.

Megjelent az „EPR-kötelezettség: új előírások gyártókra, forgalmazókra és logisztikai szolgáltatókra” című webinárium videófelvétele.

A kötelezett meghatározásánál figyelembe kell venni az EPR-rendelet 16.  §-át, miszerint a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék forgalomba hozatalával keletkezik. A jogszabályi meghatározás szerint forgalomba hozatalnak minősül többek közt a körforgásos termék tulajdonjogának első átruházása és a saját célú felhasználás.

Fenti jogszabályhelyek összefüggéséből adódóan gyártónak minősül a körforgásos termékek első belföldi forgalomba hozója, azaz a forgalmazó is, illetve saját célú felhasználója is.

Amennyiben tehát önök külföldről szereznek be árut, akkor annak csomagolása tekintetében önöknek EPR-kötelezettségük keletkezik.

Ha a csomagolást lebontják, akkor a jogszabály 17. § (3) bekezdését kell figyelembe venni: „külföldi előállítású csomagolás saját célú felhasználásának minősül a csomagolás végleges elválasztása a terméktől – kivéve a belföldi gazdálkodó szervezet tulajdonában lévő, külföldről visszahozott újrahasználható csomagolás elválasztását –, amennyiben a csomagolás után a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség nem került korábban teljesítésre”.

Ennek értelmében a külföldről behozott árukról lebontott csomagolás után önöket terheli az EPR-regisztrációs- és -díjfizetési kötelezettség saját célú felhasználás jogcímén, amennyiben a csomagolás nem minősül az előbbiekben meghatározott kivételnek.

Abban az esetben pedig, amikor a külföldről beszerzett csomagolást nem bontják le – azaz amikor változatlan csomagolásban értékesítik tovább a termékeket a termékek belföldre történő értékesítése esetén a csomagolás első belföldi forgalomba hozatala jogcímén lesznek kötelezettek.

Továbbá, amennyiben külföldről, vagy akár belföldről vásárolt termékre új csomagolószert helyeznek el, azaz új csomagolást képeznek, és így adják tovább a terméket belföldre, abban az esetben a csomagolás első belföldi forgalomba hozatala jogcímén ugyancsak EPR-fizetési kötelezettségük keletkezik.

Végezetül figyelemmel kell lenni arra is, hogy nemcsak a csomagolások, hanem maguk a termékek is EPR-kötelezettek lehetnek, amennyiben azokat külföldről szerzik be és első belföldi forgalomba hozatal, vagy saját célú felhasználás történik. Az EPR-kötelezett termékek körét a 80/2023 kormányrendelet 1. számú melléklete, fogalommeghatározásai, valamint a rendelet 2.§ (2) bekezdésben szereplő termékárami jogszabályok alapján lehet meghatározni.

Nem keletkezik azonban önöknek EPR-kötelezettsége akkor, ha nem bontják le a csomagolást, és külföldre értékesítik a termékeket. További lehetőség a mentesülésre belföldre történő értékesítés esetén, ha a belföldi vevőjük nyilatkozik, hogy a részére eladott termékek legalább 60 százalékát külföldre fogja továbbértékesíteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink