adozona.hu
Törvénymódosítás: jelentős adókedvezményt kapnak a tanulók után a vállalatok
//adozona.hu/2022_es_adovaltozasok/Torvenymodositas_jelentos_adokedvezmenyt_ka_57N83Q
Törvénymódosítás: jelentős adókedvezményt kapnak a tanulók után a vállalatok
Az egyes törvényeknek a szakképzéssel és a felnőttképzéssel összefüggő módosításáról nyújtott be törvényjavaslatot z Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az Országgyűlésnek. Ennek egyik lényeges eleme, hogy a duális partnerek tanulónként akár havi 250 ezer forintos adókedvezményben részesülhetnek, és diákigazolványt kaphatnak a szakképző intézményben felnőttképzési jogviszony keretében szakmai oktatásban résztvevők is – tájékoztatott a minisztérium.
A megújult szakképzési rendszerben a technikumok és szakképző iskolák versenyképes tudást és valódi szakmai tapasztalatot kínálnak, ahol a gyakorlati ismeretek elsajátításán van a hangsúly. Ezért is fontos, hogy minél több tanuló szakirányú oktatása valósulhasson meg vállalati környezetben, akár leendő munkáltatóiknál. A szakképzés népszerűségének növekedése új lehetőségeket teremt a gazdasági szereplők számára is. A cégek már tanulóidejük alatt fokozatosan bevonhatják a diákokat a termelésbe, részt vállalhatnak az általuk alkalmazott technológiákat és a vállalati kultúrát ismerő munkavállalók képzésében.
Az új rendszerben a duális partnerek jelentős mértékű, tanulónként akár havi 250 ezer forint összegű adókedvezményben részesülhetnek, ennek szabályozását is pontosítja a benyújtott törvényjavaslat. Elfogadás esetén a módosítások többnyire júliustól vagy az új tanévben alkalmazhatók.
Bár a gazdasági szereplők bevételei jelentősen növekszenek, több kiadással is számolniuk kell, de összességében megéri részt vállalniuk a duális képzésben. A megújult rendszerben ugyanis a tanulószerződést szakképzési munkaszerződés váltotta fel. A tanuló a vállalat munkavállalója, akit az elvégzett tanulmányai, munkája ellenértékeként a korábbi juttatásoknál lényegesen magasabb összegű – akár a mindenkori minimálbérrel megegyező, de legalább annak 60 százalékát kitevő mértékű – munkabér illet meg.
A munkáltatót ebben a körben szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulási és személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség nem terheli. Újdonság, hogy a jövőben a szakképző intézményben felnőttképzési jogviszony keretében szakmai oktatásban részt vevő személy is jogosult lesz diákigazolványra – tájékoztatott az ITM.
A 2020-ban indult új rendszerben átlagosan 30 százalékkal nőtt az oktatók bére. Minden szakképzésben tanuló felmenő rendszerben általános ösztöndíjban, majd a tanulmányok előrehaladtával – ha duális oktatásban vesz részt – munkabérben részesül. A megújult szakképzés előnyeit egyre több gyerek és szülő ismeri fel: a nyolcadik után továbbtanulók közül a legtöbb diákot idén is technikumba vették fel – írja közleményében a minisztérium.
Hozzászólások (0)