hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Figyelem, változtak a bejelentett részesedésre vonatkozó szabályok!

  • adozona.hu

Augusztus 25-ei hatállyal módosult a bejelentett részesedés fogalmi meghatározása – hívja fel a figyelmet a változásra tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény 1996. évi LXXXI. törvény [Tao. tv.] 4. paragrafusának 5. pontja 2018. augusztus 25-i hatállyal módosult.

A további részesedések bejelentettként való kezelése

A 2018. augusztus 24-éig hatályos szabályok szerint, ha az adózó a belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben és külföldi személyben (kivéve az ellenőrzött külföldi társaságot) szerzett részesedés mellé további részesedést szerez, akkor e további részesedés csak akkor jelenthető be, ha az adózó az „alap” részesedés szerzését is bejelentette az adóhatósághoz.

A törvénymódosítás révén e feltétel a további részesedések vonatkozásában megszűnik, ami azt jelenti, hogy az utóbb szerzett részesedések már nem csak akkor jelenthetők be, ha az adózó a korábban megszerzett részesedését is bejelentette.

Ha például az adózó elsőként 5 százalékos mértékű részesedést szerez 2018. szeptember 1-jén „X” Kft.-ben, és e részesedésszerzését nem jelenti be 75 napon belül, akkor ez nem akadálya annak, hogy a 2018. október 10-én megszerzett újabb, 30 százalékos mértékű részesedését 2018. december 24-éig bejelentse az adóhatóság felé. Ha az adózó a bejelentés mellett dönt, és 2020. március 1-jén nyereségjellegű különbözetet realizál az „X” Kft.-ben fennálló 35 százalékos mértékű részesedésének elidegenítésén, akkor a bejelentett részesedésnek minősülő 30 százalékos részre alkalmazhatja a Tao. tv. 7. paragrafus (1) bekezdésének dz) pontja szerinti adóalap-csökkentő tételt.

A fentiekhez kapcsolódóan a Tao. tv. 29/A paragrafusának (63) bekezdésébe iktatott átmeneti rendelkezés lehetőséget biztosít arra, hogy a 2017. december 31-ét követően szerzett további részesedéseket az adózók – erre irányuló választásuk alapján – akkor is bejelenthetik az új szabályok hatálybalépését követő 75 napon belül – vagyis legkésőbb 2018. november 8-ig – az adóhatósághoz, ha egyébként a korábbi részesedésszerzésüket nem jelezték. Így ha az adózó egy belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben vagy külföldi személyben elsőként megszerzett részesedését nem jelentette be, és 2018-ban ugyanebben a személyben további részesedést szerzett, akkor e további részesedést a fenti határidőn belül bejelentheti az adóhatósághoz akkor is, ha egyébként az annak megszerzésétől számított 75 nap már eltelt.

A határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyek

Az ellenőrzött külföldi társaságban fennálló részesedések mellett a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyek sem jelenthetők be az adóhatósághoz.

A bejelentett részesedéssel érintett társaság átalakulása, egyesülése, szétválása

A szabályozás könnyítéseként a korábban már bejelentett részesedést nem kell újfent bejelenteni, ha az a belföldi jogi személy, vagy külföldi személy, amelyben a bejelentett részesedés fennáll, átalakul, egyesül vagy szétválik. Ehhez kapcsolódóan a Tao. tv. 7. paragrafus (1) bekezdésének dz) pontja szerinti korrekciós tételre vonatkozó szabály rögzíti, hogy az egyéves tartási idő szempontjából az átalakulás, egyesülés, szétválás miatti kivezetés nem szakítja meg a tartási idő folyamatosságát.

A bejelentett részesedés egyéb szabályai tekintetében nincs változás, így például továbbra sem kell új bejelentést tenni abban az esetben, ha a korábban már közölt részesedés értékének százalékos mértéke nem változik, viszont a részesedés értéke növekszik. A bejelentésre nyitva álló jogvesztő határidő pedig továbbra is a szerzést követő 75 nap.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

"Behajthatatlan követelés" válaszához új kérdés

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Művész, jogdíj, egyéni vállalkozás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink