hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jövő ősztől lecsaphat a NAV a külföldi bankszámlásokra

  • adozona.hu

A közteherviselést és az állami szervek feladatellátását érintő egyes törvények módosításáról szóló, ma az Országgyűlés elé terjesztett törvényjavaslat egyebek mellett utolsó lehetőségként biztosítja, hogy ne az adóhivatal tárja fel és szabja ki a külföldi bankszámlán lévő, vagy más módon eltitkolt jövedelmek után az adót – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Új szakasza kezdődik jövőre az offshore-szisztémák és más, nemzetközi színtéren működő adóelkerülőkkel szembeni küzdelemben. A leghatékonyabb eszközt az eredményes fellépéshez az OECD égisze alatt kidolgozott – a pénzügyi számlákkal kapcsolatos információk automatikus cseréjéről szóló – többoldalú megállapodás biztosítja – magyarázza közleményében a nemzetgazdasági tárca.

Az első információcserére 2017. szeptember 30-áig kerül sor az új, valamint a már meglévő, magas értékű egyéni számlák esetében. Ez azt jelenti, hogy 2017-től több mint 70 országból érkezhet információ magyar pénzügyi számlatulajdonosokról a hazai hatóságokhoz.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) jövő ősztől már rendelkezésére állnak a nagy értékű külföldi bankszámlák adatai is, amelyeket az adóhivatal kockázatelemzői összevetnek a meglévő egyéb adatokkal. Így könnyen kiszűrhetők azok, akik a Magyarországon keletkezett jövedelmük után nem fizették meg a közterheket. A NAV esetükben – az eltitkolt adó mellett –adóbírságot és a jegybanki alapkamat kétszeresére rúgó késedelmi pótlékot szabhat ki – hívta fel a figyelmet a szaktárca.

A szankciók helyett 2017. június 30-áig még önkéntesen választható a 10 százalékos közteher – jelezte az NGM. Ha az Országgyűlés elfogadja, mentesülhet az esetleges adóhivatali revízióval járó következmények alól az, aki június 30-áig úgy dönt, hogy a törvényjavaslatban meghatározott – például kamat, osztalék, árfolyamnyereség, vállalkozásból kivont – jövedelem után 10 százalékos mértékű adót fizet.

A közlemény szerint ezt a jövedelmet a 10 százalékos adón és önellenőrzési pótlékon kívül más fizetési kötelezettség nem terheli, de az adóból semmilyen kedvezmény sem vehető igénybe. Az adózási módszer csak úgy alkalmazható, ha az érintett a NAV által kijelölt bank számlájára 2017. június 30-áig befizeti a teljes összeget, amelyből a bank utalja át anonim módon a 10 százaléknyi adót.

Az NGM kiemelte azt is: a jogszabálytervezet még a vállalkozásban kedvezményesen legalább 10 százalékos részesedést szerző személyeknek is könnyebbséget biztosít, nekik a szerzéskor nem kell adót fizetniük, így az összeget a vállalkozás a növekedésre fordíthatja.

OLVASSA EL a témában korábbi cikkünket is: Itt a legeslegújabb adómódosítás!

A 2017-es változásokról itt olvashat bővebben!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink