hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lengyelország aláírta a dél-koreai FA-50-es vadászgépek beszerzéséről szóló szerződést

  • MTI

Aláírta pénteken Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes és nemzetvédelmi miniszter a 48 darab dél-koreai FA-50 típusú vadászgép beszerzéséről szóló 3 milliárd dollár értékű szerződést – közölte az MTI.

A Varsó melletti Minsk Mazowiecki légibázisán, Andrzej Duda lengyel elnök és Eom Dong Hvan dél-koreai védelmi beszerzési programért felelős miniszter jelenlétében aláírt szerződéssel a felek megerősítették a július végi keretmegállapodást, melynek értelmében a jövő év közepéig Dél-Koreából 12 FA-50-est szállítanak Lengyelországba, a teljes ügyletet pedig 2028-ban véglegesítik.

A lengyel államfő beszédében kiemelte: ezen a napon „jelképesen pontot tettek a posztszovjet vadászgépek jelenlétének végére" a lengyel légtérben, a beszerzés ugyanis lehetővé teszi, hogy a lengyel hadsereg teljességgel felhagyjon az orosz gyártmányú Mig-29 és SU-22 vadászgépek használatával. A pilóták ezután kizárólag a Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó F-16-os és F-35-ös gépeit, valamint az amerikai cég közreműködésével kifejlesztett FA-50-eseket fogják használni – jelezte Duda.

Blaszczak elmondta: a dél-koreai vadászgépek feladata Lengyelország és más NATO-tagállamok légterének őrzése lesz. Meggyőződésének adott hangot, hogy a lengyel-dél-koreai együttműködés „békét hoz a világnak". Hozzátette: „Célunk az, hogy a támadó elrettentésével megőrizzük a békét".

Eom Dong Hvan kijelentette: Lengyelország és Dél-Korea eddig stratégiai partnerek voltak, ezentúl azonban szövetségeseknek tekinthetők.

A júliusi keretszerződés értelmében Lengyelország az FA-50-es vadászgépek mellett még idén K9 önjárólövegeket és K2 harckocsikat is beszerez Dél-Koreától.

Varsó az utóbbi időben több fegyvervásárlást jelentett be a hadsereg korszerűsítésének keretében. Több fejlesztésről amerikai partnerekkel kötött szerződést.

A lengyel parlament március közepén fogadta el a védelmi kiadások és a hadsereg létszámának növeléséről szóló törvényt. Ennek értelmében a fegyverbeszerzési kiadásokat a költségvetési forrásokon kívül hosszú távú kölcsönökből és kötvényekből is fedezik, egyúttal jövőre a bruttó hazai termék (GDP) három százalékára emelik Lengyelország védelmi kiadásait.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink