adozona.hu
Minimálbért el nem érő, 36 órás munkaviszonyban álló ügyvezető járulékai
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/munkaviszony_ugyvezeto_jarulekfizetes_szoch_ZGNNI5
Minimálbért el nem érő, 36 órás munkaviszonyban álló ügyvezető járulékai
Ha egy társaságon belül a 36 órás munkaviszonyban való foglalkoztatás díjazása nem éri el a minimálbért (illetve szakképzettség szükségessége esetén a garantált bérminimumot), akkor az egyéb olyan jogviszonyokban, ahol az adó- és járulékfizetés a legalább 36 órás munkaviszonytól függ hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség? Kérdezte olvasónk, majd ehhez több verziónyi feltételt is kapcsolt, dr. Radics Zsuzsa társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: ha egy társaságon belül a 36 órás munkaviszonyban való foglalkoztatás díjazása nem éri el a minimálbért (illetve szakképzettség szükségessége esetén a garantált bérminimumot), akkor az egyéb olyan jogviszonyokban, ahol az adó- és járulékfizetés a legalább 36 órás munkaviszonytól függ (például társas vállalkozó, egyéni vállalkozó), hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség, ha jövedelemkivét nem történik? Továbbá, ezen jogviszonyok mellett egyéni vállalkozást is indítana, akkor „nem főállású vállalkozónak” minősül-e? Konkrét esetben: betéti társaságban a kültag az ügyvezető, mellette nincs máshol jogviszonya, és a társaságban futárként is dolgozna.
1. Az ügyvezetést 36 órás munkaviszonyban látja el, a munkabére 180 000 forint (a heti munkaviszony óraszámok alapján a nem szakképzett minimálbér arányos része). A társaság tevékenységében való személyes közreműködésekor (futár, nem igényel szakképzettséget) keletkezik-e járulékfizetési kötelezettség, ha jövedelmet nem vesz ki e tevékenység tekintetében?
2. A futár (nem igényel szakképzettséget) tevékenységet 36 órás munkaviszonyban látja el, munkabére 180 000 forint (a heti munkaviszony óraszámok alapján a nem szakképzett minimális bér arányos része). A társaság ügyvezetőjeként keletkezik-e járulékfizetési kötelezettség, ha ügyvezetőként jövedelmet nem vesz ki?
3. Ha heti 10 órás munkaviszonyban ügyvezető (50 000 forint/hó) és heti 26 órás munkaviszonyban futár (130 000 forint), ebben az esetben van-e pótlólagos járulékfizetési kötelezettség?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Legalább 36 órás munkaviszonytól függ (például társas vállalkozó, egyéni vállalkozó), hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség, ha jövedelemkivét nem történik?
Legalább heti 36 órás, foglalkoztatással járó munkaviszony esetén a társadalombiztosítási járulék alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem, átalányadózó egyéni vállalkozó esetében az átalányban megállapított jövedelem (ide nem értve az átalányadózást alkalmazó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmének adómentes részét). Ha tehát a vállalkozásban nincs „jövedelemkivét”, akkor a vállalkozónak nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetni addig, amíg a legalább heti 36 órás, foglalkoztatással járó munkaviszony fennáll.
További kérdések kiindulópontja: betéti társaságban a nem kiegészítő tevékenységet folytató kültag ügyvezető, mellette nincs máshol jogviszonya, és a társaságban futárként is dolgozna.
Az ügyvezetést 36 órás munkaviszonyban látja el, a munkabére 180 000 forint (a heti munkaviszony óraszámok alapján a nem szakképzett minimálbér arányos része). A társaság tevékenységében való személyes közreműködésekor (futár, nem igényel szakképzettséget) keletkezik-e járulékfizetési kötelezettség, ha jövedelmet nem vesz ki e tevékenység tekintetében?
Ha a tag a futár tevékenységet tagsági jogviszonyban, azaz társas vállalkozóként folytatja, és jövedelmet nem vesz fel, akkor nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetni amíg fennáll a vállalkozói tevékenység mellett a legalább heti 36 órás, foglalkoztatással járó munkaviszony.
A futár (nem igényel szakképzettséget) tevékenységet 36 órás munkaviszonyban látja el, munkabére 180 000 forint (a heti munkaviszony óraszámok alapján a nem szakképzett minimális bér arányos része) látja el. A társaság ügyvezetőjeként keletkezik-e járulékfizetési kötelezettség, ha ügyvezetőként jövedelmet nem vesz ki?
A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) alapján az ügyvezetés vagy munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látható el. Ha a kérdésben szereplő ügyvezető nem rendelkezik jövedelemmel, akkor csak megbízásban végezheti az ügyvezetést. Ha azonban a tag megbízásban folytatja az ügyvezetést, akkor – figyelemmel a Tbj. szabályára – társas vállalkozónak minősül.
Ha az ügyvezető társas vállalkozóként folytatja a tevékenységét, és jövedelmet nem vesz fel, akkor nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetni, amíg fennáll a vállalkozói tevékenység mellett a legalább heti 36 órás, foglalkoztatással járó munkaviszony.
Ha heti 10 órás munkaviszonyban ügyvezető (50 000 forint/hó) és heti 26 órás munkaviszonyban futár (130 000 forint), ebben az esetben van-e pótlólagos járulékfizetési kötelezettség?
A leírt esetben két részmunkaidős munkaviszony áll fenn. A heti 10 órás munkaviszonyban alkalmazni kell azt a szabályt, hogy a járulékot és a szociális hozzájárulási adót minimum a minimálbér 30 százaléka kapcsán (azaz 60 000 forint) kell megfizetni. Azaz, ha a leírt esetben két külön részmunkaidős munkaviszonyban történő foglalkoztatás áll fenn, akkor az ügyvezetésnél kell alkalmazni legalább 60 000 forintból a járulékfizetést, és legalább 60 000 forint után a szociálishozzájárulásiadó-fizetést. A 10 000 forint (60 000 forint – 50 000 forint) különbözetre a munkáltatót terheli a járulék megfizetése.
Hozzászólások (0)