adozona.hu
Gyermek(ek) után járó ellátások: mikor kell választani közöttük, mikor mehetnek párhuzamosan együtt?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/ellatas_csed_gyed_gyes_egeszsegbiztositasi__J4KYPJ
Gyermek(ek) után járó ellátások: mikor kell választani közöttük, mikor mehetnek párhuzamosan együtt?
Milyen választási lehetőségek vannak az ellátások között, akár ugyanarra a gyermekre tekintettel, akár különböző gyermekekre, testvérekre nézve? Miről nem kell lemondani, és melyek azok, amelyek között kénytelenek vagyunk választani? Lehet az anya cseden az egyik gyermekkel, míg az apa gyeden a másikkal? És mi a helyzet, ha beteg lesz az egyik gyermek? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe, és mutatjuk meg a válaszokat.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 39. §-a foglalkozik részletesen az ellátások közötti választásról, legyen szó egészségbiztosítási pénzbeli vagy családtámogatási ellátásokról, azon belül pedig gyetről, illetve gyesről. Elsőnek azt vizsgáljuk meg, hogy mi a helyzet, ha ugyanarra a gyermekre szeretnénk több ellátást felvenni, majd utána megnézzük azt is, hogy miként tudnak a szülők többféle ellátást igénybe venni különböző gyermekekre.
Választás ugyanarra a gyermekre járó ellátások között
39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, örökbefogadói díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
Az alábbi jogszabály azt mondja ki, hogy ugyanarra a gyermekre, ugyanannak a szülőnek, ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg egy egészségbiztosítási pénzbeli ellátás jár választása szerint. Elképzelhető például, hogy anyát táppénzre írta ki az orvos a várandósság utolsó szakaszában, de az anyának joga van a csecsemőgondozási díjat a várható szülés időpontjához képest 28 nappal korábban indítani. A kettő együtt nem mehet, arra a 28 napra nem kérhet egyszerre táppénzt és csedet, így a kettő közül választania kell az igénylőnek.
Érdemes kiemelni azt is, hogy amennyiben többes jogviszonyról beszélünk, akkor külön-külön kell a jogosultsági feltételeket megvizsgálni, és annak megfelelni. Dönthet úgy az anya, hogy egyik biztosítási jogviszonyában táppénzen van szülésig, a másikban pedig hamarabb indítja a csedet.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja melyek azok az esetek, amikor egy gyermek után járó ellátások között kell választani, mikor járhatnak az ellátások párhuzamosan, illetve mikor kell választani több, különböző gyermekre járó ellátás között!
Hozzászólások (0)