hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lecsúszott a csedről, gyedről, gyesről? Meddig lehet érvényesíteni az ellátási jogokat?

  • adozona.hu

Az egészségbiztosítási ellátásokkal és családtámogatásokkal nem mindig egyszerű tisztában lenni, főleg igaz ez az első gyermeknél. Sok leendő szülő nem ismeri, nem tudja, mi jár, milyen sorrendben, mire jogosult. A legtöbb munkáltató megfelelő tájékoztatást ad, bizonyos ellátások csak rajtuk keresztül igényelhetők, azonban nem minden ellátás kapcsolódik a munkáltatóhoz. Cikkünkben bemutatjuk, mi történik akkor, ha valaki nem adta le időben az igénylését, s melyik ellátást meddig lehet visszamenőlegesen kérni.

Haladjunk időrendben, vagyis nézzük meg, milyen teendője van a szülőnek még a várandósság alatt. Amennyiben a várandósság rendben zajlik, és nem lesz keresőképtelen, veszélyeztetett terhes az anya, akkor szülésig, a csed igénylésig dolgozik. Ha azonban az orvos indokoltnak tartja, hogy 9-es kóddal keresőképtelen állományba kerüljön a kismama, akkor táppénzes papírt kell leadnia a foglalkoztató felé. Az orvos kéthetente adja ki az újabb és újabb táppénzes papírokat, amelyeket célszerű folyamatosan továbbítani a foglalkoztató felé. Akkor tudják azt elszámolni, folyósítani, ha értelemszerűen le van adva.

Indokolt esetben van lehetőség arra, hogy visszamenőlegesen vegyék keresőképtelen állományba a várandós munkavállalót, ennek azonban megvannak a szabályai:

  • a háziorvos, házi gyermekorvos, kezelőorvos a vizsgálatra való jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb 5 napra,
  • a szakértő főorvos 30 napra,
  • az orvosszakértői szerv kivételesen, indokolt esetben legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg dönthet így.

Ha azonban arról van szó, hogy a táppénzes papírt nem adta még le a munkavállaló a foglalkoztató felé, akkor érdemes tudni, hogy az igénybejelentés napjától legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg lehet érvényesíteni a táppénz iránti igényt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a csed, a gyed, a családi pótlék, az anyasági támogatás későbbi időpontban történő igénylésére vonatkozó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink