adozona.hu
Karácsonyi bónusz: beleszámít-e a csedbe, gyedbe? Nézzünk példákat!
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/bonusz_csed_gyed_iranyado_idoszak_szamitasi_JL76IQ
Karácsonyi bónusz: beleszámít-e a csedbe, gyedbe? Nézzünk példákat!
Vannak munkahelyek, ahol év végén karácsonyi bónuszt adnak – ilyenkor reméli a várandós kismama, hogy a majdani ellátásait megemeli majd a karácsonyi kifizetés. Hogyan lehetséges ez, milyen esetben tudjuk beleszámolni az így kapott összeget? Nézzük meg ezt egy példán keresztül!
Feltételezzük, hogy a várandós kismamának a csedhez és gyedhez való jogosultsági feltételei fennállnak, nevezetesen:
- a gyermek születése előtti két évben megvan a legalább 365 biztosított napja;
- biztosított akkor is, amikor születik a gyermek, indul az ellátás (csed esetében beszélhetünk a 42 napos szabályról is, de most ettől a cikkünkben eltekintünk, a munkavállaló jogviszonya továbbra is fennáll a gyermek születésekor és utána is).
Vizsgáljuk meg először a csecsemőgondozási díjat, mi alapján számolják az ellátás alapját!
Az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42. § alábbi bekezdései értelmében:
(2) a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját a 48. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani;
(3) Ha a naptári napi alap nem állapítható meg a (2) bekezdésben foglaltak szerint, naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része;
(4) Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.
A táppénz számításait kell tehát alkalmazni, nevezetesen a 48. § (1) bekezdése szerint: Ha a biztosítási idő a táppénzre való jogosultság kezdő napját megelőzően a 48/A § (2) bekezdése szerint folyamatos, a táppénz alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése értelmében: Ha a biztosított az (1) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, azonban az (1) bekezdés szerinti időszak utolsó napjához időben legközelebb eső időszakban rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, és van legalább a táppénzre való jogosultság kezdő napjától 180 napnyi – a 48/A § (2) bekezdése szerinti – folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor a táppénz naptári napi alapját a 120 napi tényleges jövedelem alapján kell megállapítani.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül értelmezzük a fent leírt szabályokat.
Hozzászólások (0)