hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjasok: amikor különösen nehéz megállapítani, ki számít sajátjogúnak

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A nyugdíjas státusz egyértelmű megállapítása még a magyar jogszabályok alapján folyósított ellátások esetében is okozhat gondot a foglalkoztatóknak, a nem magyar jogosultsággal rendelkező alkalmazottak esetében pedig még ennél is nagyobb a bizonytalanság. A következőkben az e körbe tartozókkal foglalkozunk, annál is inkább, mivel a vonatkozó szabályok az új Tbj.-ben némileg módosultak.

Az új Tbj. hatálybalépésével július 1-jétől a sajátjogú nyugdíjasnak minősülő személy valamennyi egyébként biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban mentesül a biztosítási és járulékfizetési kötelezettség alól, illetve vele kapcsolatban a kifizetőt sem terheli a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás. Ezzel – mind a munkavállalók, mind pedig az egyéni és társas vállalkozók vonatkozásában – felértékelődött annak jelentősége, hogy az érintett sajátjogú nyugdíjasnak minősül-e vagy sem.

A nyugdíjas státusz megállapítása okozhat gondot a foglalkoztatóknak, főleg a nem magyar jogosultsággal rendelkező alkalmazottak esetében, főleg, hogy a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvényben (új Tbj.) módosultak az e körbe tartozókra vonatkozó szabályok.

Olvassa el "Új tb-törvény: szochofizetés nyugdíjasoknál", "Nyugdíjra jogosító szolgálati idő vásárlása július elseje után", valamint "Változás a nyugdíjasok keresetkorlátjában" című írásainkat is!

A „külföldi nyugdíjasokat” alapvetően három csoportra oszthatjuk:

» valamely EGT tagállamtól nyugdíjban részesülőkre,

» egyezményes – tehát olyan ország, amellyel Magyarországnak hatályos szociális biztonságról szóló egyezménye van – államtól nyugellátásban részesülőkre és végül,

» harmadik (az előző két csoportban nem tartozó) államtól nyugdíjban részesülőkre.

Ez utóbbiakat a témánk szempontjából el is „felejthetjük”, mert ők a magyar jogszabályok alapján semmilyen körülmények között nem tekintőek nyugdíjasnak. Például egy Kínában vagy akár Kubában nyugellátásban részesülő személy a magyar jogszabályok alkalmazásában semmiképpen nem tekinthető sajátjogú nyugdíjasnak.

Rendelje meg a HVG 2020-as Tb-különszámát kiadói kedvezménnyel!
A kiadvány a régi és az új tb-törvényt is tartalmazza, külön magyarázatokkal az első és a második félévre, s megfelelő táblázatokkal, példákkal is segíti az előírások értelmezését.
Részletek >>

Az új Tbj. 17.1. pontja értelmében sajátjogú nyugdíjas az a személy, aki

17.1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.), illetve nemzetközi egyezmény alkalmazásával az 5. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott saját jogú nyugellátásban, szociális biztonságról szóló egyezménnyel érintett állam által megállapított öregségi nyugellátásban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül, vagy

17.2. a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, illetve az EGT-állam jogszabályai alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül, abban az esetben is, ha a nyugellátás folyósítása szünetel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit kell vizsgálni az EGT államban vagy egyezményes országban nyugdíjban részesülő személy esetében!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink