adozona.hu
Ügyvezetés bt.-ben katásként, csed mellett
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ugyvezetes_katas_btben_csed_mellett_R9IZSA
Ügyvezetés bt.-ben katásként, csed mellett
Elveszítheti-e a csedet a betéti társaság beltagja, ügyvezetője, ha a csed alatt folytatja tevékenységét nem főállású kisadózóként és egyben ügyvezetőként? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A csed tartama alatt keresőtevékenységet folytatni nem szabad, így a kérdésben említett kismama sem működhet személyesen közre a cégben és nem láthatja el az ügyvezetői teendőket sem, annál is inkább, mert munkaviszonyában a szülési szabadság tartama alatt nem valósul meg a heti 36 órát elérő foglalkoztatás. Ebből következően mindkét feladatkörre „helyettest” kell találni
Ugyanakkor létezik egy kiskapu, ami a vázolt helyzetre (de még a gyed tartamára is) optimális megoldást nyújthat. Nevezetesen, ha a kismama a csed tartama alatt másik vállalkozásban társas vállalkozói jogviszonyt (vagy esetleg egyéni vállalkozói jogviszonyt) létesítene. E jogviszonyában a csed, gyed tartama alatt nem állna fenn a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége. Ugyanakkor vállalkozói jogviszonyára tekintettel kisadózóként folyamatosan nem főállásúnak minősülne, ami azt is jelentené, hogy a kisadózói tevékenysége nem tekintendő keresőtevékenységnek a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény alkalmazásában, azaz a csed alatt is folytathatná azt.
Részletesebben is tájékozódhat a témában az Adózóna kiadványából, amely segítséget nyújt a többes jogviszony egyes eseteinek értelmezéséhez, a jogszabályi előírásoknak való megfelelés megkönnyítéséhez.
Rendelje meg most a 2018. októberben megjelent "Többes jogviszony a gyakorlatban" című kiadványt! → MEGRENDELEM
Hozzászólások (3)
Valóban a bt. beltgja esetében nem a legszerencsésebb példa az egyéni vállalkozás, hiszen mindkettő korlátlan felelősséggel jár, ami kizárt.
Ugyanakkor a probléma lényegét illetően – CSED és a kisadózói tevékenység összeegyeztethetőségét illetőn – a vázolt „kiskapu” működik.
Az Eb. tv. végrehajtási rendeletének a 1. § (2) p) pontja értelmében keresőtevékenységnek a Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, illetve az egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett tevékenység minősül.
Abban az esetben, ha a kisadózó társas (vagy, ha ez számára lehetséges egyéni) vállalkozói jogviszonyban is áll, akkor a Kiva (2012. évi CXLVII.) törvény 2.§ 8. pontjának g) pontja értelmében nem főállású kisadózó, ami viszont a Tbj. 5. §-a alapján nem biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, tehát az Eb. tv. alkalmazásában nem minősül keresőtevékenységnek és nem akadálya a CSED-nek.
Ez a kiskapu nem jött össze...
Viszont a kormány végre tehetne azért, hogy vállalkozásban résztvevő kismamákat ne érje az ellátások kapcsán joghátrány. Már régen megírtam ezt a problémát, a Családok Éve kapcsán pedig ismét jeleztem minden minisztériumi illetékes felé, hogy sürgős intézkedésekre van szükség. A Családok Éve ugyan már elmúlt, de talán, valamikor, valahol lesz olyan közszolga, akiben felmerül, hogy a vállalkozó kismamákra vonatkozó szabályozást esetleg kiigazítsák.
Szerintem Bt. beltagja nem lehet egyidejűleg egyéni vállalkozó is, e két együttes jogviszonyt kizárja mind a Ptk, mind az Ev törvény.