hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezetés és egyéni vállalkozás csed folyósítása alatt – fogós kérdések és válaszok

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Nem jár csecsemőgondozási díj a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet folytat a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb.) 41. szakasza szerint.

Az egészségbiztosítási törvény alkalmazásában keresőtevékenységnek a jogszabály végrehajtását segítő 217/1997. kormányrendelet 1. § (2) bekezdés ének p) pontja értelmében a Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 6. §-ában meghatározott biztosítási jogviszonyban, valamint egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett személyes tevékenység minősül.

Az első ellentmondás e témában a gazdasági társaság társas vállalkozónak minősülő tagja vonatkozásában adódik, aki esetében a Tbj. szerint a személyes közreműködés alapozza meg a társas vállalkozói státuszt.

A Tbj. 4. § 21.1. pontja értelmében abban az esetben minősül társas vállalkozónak a „betéti társaság bel- és kültagja, a közkereseti társaság tagja, a korlátolt felelősségű társaság, a közös vállalat, az egyesülés, valamint az európai gazdasági egyesülés tagja, ha a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony).

Tehát, az említett formációk természetes személy tagjai személyes közreműködés hiányában nem is minősülnek társas vállalkozónak. Márpedig a csed érdekében ők deklaráltan nem működnek közre személyesen. Esetükben a fizetés nélküli szabadság nem értelmezhető, így a helyzetük – szigorúan a jogszabályi előírásokat figyelembe véve – sajátos. Abszurd helyzet lenne, ha emiatt megszűnne vagy meg kellene szűnnie társas vállalkozói jogviszonyuknak, ennek említésével csak a társas vállalkozói jogviszony a munkaviszonynál lényegesen „hézagosabb” szabályozására szeretnénk felhívni a figyelmet.

Annál is inkább, mivel az ügyvezetést társas vállalkozóként ellátó tag számára a csed csak akkor folyósítható, amennyiben mellette van másik ügyvezetője a cégnek vagy ezen időszakban más lesz a társaság ügyvezetője. Az ügyvezető tevékenysége ugyanis egyértelműen személyes közreműködést igényel, és ez kizárja a csedjogosultságot.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mi a helyzet az egyéni vállalkozóval!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasházak beszámolási kötelezettsége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Lekötött betét kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetés II.

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink