hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjnövelést szeretne? Ezekben az esetekben kérheti

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
2

Ismét új évet kezdtünk, ami azt is jelenti, hogy azok számára, akik 2013-ban nyugdíjasként dolgoztak vagy vállalkoztak, lehetővé vált a 0,5 százalékos nyugdíjemelésre vonatkozó igény benyújtása. Noha nem új intézményről van, nem haszontalan röviden áttekinteni, hogy kinek, és milyen jövedelem vonatkozásában lehet az említett igénnyel élnie.

A fél százalékos nyugdíjnövelés jogszabályi hátterét a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 22/A szakaszában találjuk. Eszerint a saját jogú nyugellátásban részesülő személy – ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása szünetel – nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell.

Az emelés tehát azokat a sajátjogú nyugellátásban részesülőket illeti meg, akik a tavalyi évben (vagy az azt megelőző években) biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban álltak vagy nyugdíjasként – tehát kiegészítő tevékenységet folytatóként – egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet folytattak. Nem jogosult tehát a 0,5 százalékos emelésre, aki nem sajátjogú nyugdíjasként (például korhatár előtti ellátás vagy szolgálati járandóság, rokkantsági ellátás vagy rehabilitációs ellátás) mellett dolgozott. Az e körbe tartozók a nyugdíjjárulék-fizetésért cserében további szolgálati időt szereztek.

Ugyanakkor – és erre a Tny. említett szakaszának (2) bekezdése külön felhívja a figyelmet – a saját jogú nyugellátásban részesülő személy kérelmére a nyugellátást növelni kell akkor is, ha arra a jogosultságot korábban, azóta megszűnt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj vagy rehabilitációs járadék mellett szerezte.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből kiderül, mely jövedelmek után lehet, illetve nem lehet kérni a kiegészítő nyugdíjemelést!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
orosznetoth-dq6

Ha ezt igazságtalannak tartja, mit szól a mi esetünkhöz:férjem 60 éves,1 éve elbocsájtották a munkahelyéről/építőipar/, azóta nem talál munkát. 44,5 évet fizetett nyugdíjjárulékot/leigazolta a nyugdíjintézet/. Nyugdíjba nem tud elmenni, mert még csak 4 év múlva éri el a korhatárt. Jelenleg álláskeresési/!/támogatást kap,-havi 35 ezer Ft-ot. Az Ön nyugdíja kb 200 ezer Ft lehet/mert azt írja 5%-ot vagyis ezer Ftot nem kapott meg. Rendben van, ami jár az jár, de egyeseknek mitől jár 10-szer annyi mint másoknak?

Martha

Úgy csűrik-csavarják a rendeleteket, ahogy akarják annak érdekében, hogy ne kelljen fizetni.1950-ben születtem, 57 évesen, 38 éves munkaviszonnyal, saját jogon (teljes százalékkal) mentem nyugdíjba. Tovább dolgoztam, mind a mai napig is(versenyszféra). 2011 után még megkaptam a 0,5%-os, havi 1000,-Ft-os nyugdíjemelést, aztán 2012-es ledolgozott év után már nem, mert csak októberben töltöttem be a 62. évemet. A 2012-es évben csak 2 hónapig voltam "saját jogú nyugdíjas". Kérdezem: Ugyan kinek a jogán lettem 57 évesen nyugdíjas? A nyugdíjas évek alatti munkavégzés nem növeli a szolgálati időt, ugyanekkor simán levonják a havi 10%. nyugdíjjárulékot. Én 2007. októberétől nyugdíjas vagyok, mert meg volt az akkor érvényben lévő törvények szerint a szükséges ledolgozott munkaviszonyom. Az, hogy menet közben minek kereszteltek át, az engem nem érdekel, és jó lenne nagyobb komolysággal és hozzáértéssel kezelni a nyugdíjasok ügyét. Nem azért a 20 fillérért......, de nem kellene hülyének nézni a "nyuggereket".

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink