hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjas vagy sem: mely időponttól biztos a munkavállaló státusza?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
2

Több ízben foglalkoztunk már azzal a kérdéssel, hogy mikortól tekintheti sajátjogú nyugdíjasnak a foglalkoztató az általa biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmazott személyt. Ennek meghatározó jelentősége van a kötelezettségek tekintetében, hiszen a nyugdíjas státusz első napjától az érintettre nem terjed ki a biztosítás, díjazását nem terheli járulék és szociális hozzájárulási adó, illetve a biztosítási jogviszonyának megszűnését a T1041-es nyomtatványon be kell jelenteni.

Ezt figyelembe véve a foglalkoztatónak vagy az egyéni vállalkozónak, mezőgazdasági őstermelőnek (illetve a könyvelőiknek) az érdeke az, hogy a nyugdíjazás tényleges időpontjához képest minél közelebbi dátumtól nyugdíjasként kezeljék az érintett munkavállalót, illetve önfoglalkoztatók saját magukat, hiszen ebben az esetben rövidebb lesz az az időszak, amit a későbbiekben önellenőrzéssel „helyre kell tenni”.

Ugyanakkor a dolgozó nyugdíjasként kezelése a végleges határozat kiadása előtt több problémát is felvet. Az első a biztosítási jogviszony megszűnésének bejelentése. Az adott időponttól számítva az érintett – e jogviszonya alapján – már csak 45 napig jogosult egészségügyi szolgáltatásra.

Nem ritka, hogy e bejelentésre az adóhatóság meglehetősen gyorsan reagál, és a 45 nap leteltével egyből előírja az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetését.

A nyugdíjas személyt ugyan megilleti az egészségügyi szolgáltatás, de csak akkor, amikor már létezik ez a státusza. A Tbj. 67. paragrafusának (5) bekezdése értelmében a nyugdíjbiztosítási ellátásban (ideértve a saját jogú és a hozzátartozói nyugellátásban részesülőket) a nyugdíjfolyósító szerv legkésőbb az ellátás folyósításának megkezdését, illetve megszüntetését követő napon tesz bejelentést az egészségbiztosítási szervnek.

Kapcsolódó cikkünk: Jogosultság öregségi nyugdíjra 2025-ben

Erre azonban gyakran csak a végleges határozat kiadását követően kerül sor. Tehát a végleges határozat megszületéséig a munkaviszonyát megszüntető leendő nyugdíjas jogállása nem rendezett. Más kérdés, hogy az esetek többségében a 45 nap elegendőnek bizonyul a végleges határozathoz.

Ugyanakkor számos olyan élethelyzet van, amikor a nyugdíjmegállapításra irányuló eljárást nem lehet ilyen rövid idő alatt lezárni, sőt, még a nyugellátásra való jogosultságot sem lehet megállapítani, azaz előleget sem lehet meghatározni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért kockázatos a nyugdíjas státusz megállapítása végleges határozat hiányában!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Számlokrácia

Már Így is túl sok a nyugdíjas, ahogy ezt mostanában "szakértők " hirdetik, és amíg húzzák a nyugdíj megállapítást, addig se kell pénzt fizetniük.
Táppénz igény esetében is előfordult már, hogy a hiánypótlások miatt az elbírálási idő meghosszabbítása alatt az érintett meghalt.

Ruszin Zsolt

A nyugdíjmegállapításnak azonnalinak kell lennie a jövőben.

Nem is értem, hogy miért ül az adatok felett a kormányhivatal és várja ki, amíg benyújtják a kérelmet, majd hosszas számításokba kezd. Ehelyett meg kellene írni a szoftvert, amely a rendelkezésre álló adatok alapján azonnal megállapítja, hogy mennyi a nyugdíj. Természetesen értem, hogy a kormányhivatalnokok arra hivatkoznak, hogy az adatok részlegesek, de vajon miért várják meg, hogy az illető elérje a nyugdíjkorhatárt? Miért nincs rá szoftveres kapacitás, hogy ezzel hamarabb foglalkozzanak?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-díj, bérgyártás esetén

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Nők 40 – felülvizsgálat és per

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink