Nyugdíjas vagy sem: mely időponttól biztos a munkavállaló státusza?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

Több ízben foglalkoztunk már azzal a kérdéssel, hogy mikortól tekintheti sajátjogú nyugdíjasnak a foglalkoztató az általa biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmazott személyt. Ennek meghatározó jelentősége van a kötelezettségek tekintetében, hiszen a nyugdíjas státusz első napjától az érintettre nem terjed ki a biztosítás, díjazását nem terheli járulék és szociális hozzájárulási adó, illetve a biztosítási jogviszonyának megszűnését a T1041-es nyomtatványon be kell jelenteni.

Ezt figyelembe véve a foglalkoztatónak vagy az egyéni vállalkozónak, mezőgazdasági őstermelőnek (illetve a könyvelőiknek) az érdeke az, hogy a nyugdíjazás tényleges időpontjához képest minél közelebbi dátumtól nyugdíjasként kezeljék az érintett munkavállalót, illetve önfoglalkoztatók saját magukat, hiszen ebben az esetben rövidebb lesz az az időszak, amit a későbbiekben önellenőrzéssel „helyre kell tenni”.

Ugyanakkor a dolgozó nyugdíjasként kezelése a végleges határozat kiadása előtt több problémát is felvet. Az első a biztosítási jogviszony megszűnésének bejelentése. Az adott időponttól számítva az érintett – e jogviszonya alapján – már csak 45 napig jogosult egészségügyi szolgáltatásra.

Nem ritka, hogy e bejelentésre az adóhatóság meglehetősen gyorsan reagál, és a 45 nap leteltével egyből előírja az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetését.

A nyugdíjas személyt ugyan megilleti az egészségügyi szolgáltatás, de csak akkor, amikor már létezik ez a státusza. A Tbj. 67. paragrafusának (5) bekezdése értelmében a nyugdíjbiztosítási ellátásban (ideértve a saját jogú és a hozzátartozói nyugellátásban részesülőket) a nyugdíjfolyósító szerv legkésőbb az ellátás folyósításának megkezdését, illetve megszüntetését követő napon tesz bejelentést az egészségbiztosítási szervnek.

Kapcsolódó cikkünk: Jogosultság öregségi nyugdíjra 2025-ben

Erre azonban gyakran csak a végleges határozat kiadását követően kerül sor. Tehát a végleges határozat megszületéséig a munkaviszonyát megszüntető leendő nyugdíjas jogállása nem rendezett. Más kérdés, hogy az esetek többségében a 45 nap elegendőnek bizonyul a végleges határozathoz.

Ugyanakkor számos olyan élethelyzet van, amikor a nyugdíjmegállapításra irányuló eljárást nem lehet ilyen rövid idő alatt lezárni, sőt, még a nyugellátásra való jogosultságot sem lehet megállapítani, azaz előleget sem lehet meghatározni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért kockázatos a nyugdíjas státusz megállapítása végleges határozat hiányában!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A nyugdíjmegállapításnak azonnalinak kell lennie a jövőben.

Nem is értem, hogy miért ül az adatok felett a kormányhivatal és várja ki, amíg benyújtják a kérelmet, majd hosszas számításokba kezd. Ehelyett meg kellene írni a szoftvert, amely a rendelkezésre álló adatok alapján azonnal megállapítja, hogy mennyi a nyugdíj. Természetesen értem, hogy a kormányhivatalnokok arra hivatkoznak, hogy az adatok részlegesek, de vajon miért várják meg, hogy az illető elérje a nyugdíjkorhatárt? Miért nincs rá szoftveres kapacitás, hogy ezzel hamarabb foglalkozzanak?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kivaalanyiság megszűnése

Szipszer Tamás

adószakértő

Kereskedői jutalék, bevétel

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink