hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéb jogviszonyban dolgozik? Ezektől függ, hogy biztosított-e

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A megbízási díj nagyságán, a megbízott tevékenységének jellegén, vagy a teljesítésigazolásokon múlik, hogy a megbízott biztosított-e? Hol ezen, hol azon. Összefoglaltuk a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok biztosítási időtartamra vonatkozó szabályait.

A biztosítási jogviszony fennállásának meghatározó jelentősége van mind a társadalombiztosítási kötelezettségek, mind pedig az ellátások tekintetében. Ez utóbbiakra példát hozva: csak a biztosítás tartama alatt jár táppénz, a biztosítás tartama alatt szerzünk szolgálati időt, továbbá – hogy az ellenkezőjét is megemlítsük –, a nyugellátás érdekében meg kell szüntetnünk a fennálló biztosítási jogviszonyunkat.

Az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 7. §-a szerint a biztosítás – amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik – az alapjául szolgáló jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

Érdekességképpen említjük meg, hogy 2012. július 1-jéig külön előírást tartalmazott a Tbj. a munkaviszonnyal kapcsolatban úgy rendelkezve, hogy munkaviszony esetén a biztosítás kezdete az a nap, amelyen a munkavállaló ténylegesen munkába lép.  Ez a szabály az új Mt. hatálybalépésével megszűnt, így a jelzett időponttól kezdve a munkaviszonyban álló dolgozó biztosításának a kezdete a munkaviszony létrejöttétől áll fenn, amely nem más, mint a munkaszerződésben meghatározott nap vagy a munkaszerződés megkötését követő nap. Tekintve, hogy az Mt. vonatkozó szakasza nem munkanapot említ, a munkaviszony adott esetben akkor is létrejön, amennyiben éppen munkaszüneti napon kezdődik, vagy ha a dolgozó valamilyen ok miatt nem veszi fel a munkát. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszony „indulhat” akár betegszabadsággal vagy táppénzzel is.

Lényegesen bonyolultabb azonban a helyzet az olyan kevésbé kötött jogviszonyok esetében, mint a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok: megbízás, választott tisztségviselői jogviszony vagy az egyéni vállalkozónak nem minősülő személlyel létesített vállalkozási jogviszony.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor minősül biztosítottnak munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyokban az ember!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink