hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos tudni a Magyarországon ügyvezető külföldi állampolgárokat érintő tb-szabályokról

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
3

Több kérdés merült fel mostanában azzal kapcsolatban, miként alakul annak a külföldi állampolgárnak a biztosítási jogviszonya, aki a gazdasági társaság tagjaként Magyarországon ügyvezetést lát el. A kérdések egy része kiterjedt arra is, hogy magyar biztosítási jogviszony esetén miként lehet a külföldi állampolgár részére tajszámot igényelni. Cikkünkben összefoglalóan ismertetjük a fenti kérdésekre adott válaszokat.

A Polgári törvénykönyv rendelkezései szerint a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő vagy megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el. Ha a tag megbízásban csak ügyvezetést lát el, akkor társas vállalkozónak minősül. Ugyan mind a társas vállalkozói jogviszony, mind a munkaviszony Magyarországon biztosítási jogviszonyt hoz létre, azonban az ügyvezető külföldi állampolgárságára tekintettel – nem minden esetre kitérve – más-más szabályok vonatkoznak.

Az Európai Unió másik tagállamának (beleértve az EGT-országokat és Svájcot is) állampolgáraként Magyarországon tevékenykedő ügyvezető esetén meg kell vizsgálni, hogy ez a személy az EGT-ben, Svájcban biztosított-e. A 883/2004/EK rendelet alapján több tagállamban tevékenységet folytató személy kizárólag egy tagállamban lehet biztosított. Az A1-es nyomtatvánnyal lehet igazolni, hogy párhuzamos keresőtevékenység kapcsán másik tagállamban (beleértve Svájcot is) vagy Magyarországon áll fenn a biztosítás. Mindezek alapján javasolt ez esetben az A1-es nyomtatvány mielőbbi beszerzése.

Ha a külföldi állampolgárságú ügyvezető olyan ország állampolgára, amellyel szociálpolitikai, vagy szociális biztonsági egyezménye van Magyarországnak, akkor azt kell megvizsgálni, hogy az egyezmény alapján Magyarországon biztosítottnak minősül-e. Magyarország az alábbi országokkal, államokkal kötött szociálpolitikai, illetve szociális biztonsági egyezményt:

– Az amerikai kontinensen: Kanada, Québec, Amerikai Egyesült Államok,
– Ázsiában: India, Mongólia, Dél-Korea, Japán
– Európában: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova, Ukrajna, Szerbia, Koszovó, Macedónia,
– Ausztrália
– Oroszország
– Törökország

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk a Magyarországon létrejött biztosítási jogviszonyra vonatkozó szabályokat attól függően, hogy a tag munkaviszonyban vagy társas vállalkozóként látja el a tevékenységét!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Pont az ilyen cikkek miatt gyakorta tapasztalom, hogy a könyvelők egyből nyúlnak a T1041-es után ha meglátnak egy tag+ügyvezetőt, akkor is, ha külföldi.

A cikk azt sugallja, hogy TAJ kártyát kell kérni egy harmadik országbelinek, aki lehet, hogy ellátogatott ugyan Magyarországra, de ettől még külföldi maradt és egyáltalán nem költözött ide. Pedig a TAJ kártyához legalább tartózkodási engedély kell (EU tagországbeli esetén magyar lakcímbejelentés). Van úgy, hogy még a lakcím ténye se teszi az ügyvezető magyar TB rezidensé.

Ennek a tetejébe ott a cikk végén a dupla jogviszony, amire mindig rácsodálkozom, hogy ezt most miért kell még mindig nyomni. A társas vállalkozó ugyanis csak egyféleképpen lehet biztosított, azt csak erőszakkal lehet kettőre szétszedni.

Remélem segítettem az olvasóknak a tisztánlátásban.

radics.zsuzsanna

A Nemzetgazdasági Minisztérium a Tbj. 1. § (1) bekezdése kapcsán tisztázta azt a kérdést, hogy Magyarországon kell kell folytatni a tevékenységet. "Tbj. 1. § (1) A társadalombiztosítás Magyarország állampolgárait és a Magyarországon munkát végző más természetes személyeket az e törvényben meghatározott szabályok szerint magába foglaló, társadalmi szintű kockázatközösség."

A cikkben - a Tbj. fenti szabálya, és többek között a hozzászólásban írtak kapcsán - le is írtam, hogy (Magyarországon ellátott ügyvezetésről van szó) pl:
- rögtön a bevezetőben :"miként alakul annak a külföldi állampolgárnak a biztosítási jogviszonya, aki a gazdasági társaság tagjaként Magyarországon ügyvezetést lát el", vagy
- "Az Európai Unió másik tagállamának (beleértve az EGT-országokat és Svájcot is) állampolgáraként Magyarországon tevékenykedő ügyvezető esetén meg kell vizsgálni, hogy ez a személy az EGT-ben, Svájcban biztosított-e." vagy
- "Ha a külföldi állampolgár Magyarországon munkavállalóként látja el az ügyvezetést.

Ruszin Zsolt

A külföldi, ha nem jön Magyarországra lakni, akkor nem lesz biztosított, még akkor sem, ha tag+ügyvezető, vagy távmunkában munkaviszonyt létesít vele a cége. Ezt még 2012-ben tisztázta az akkori Nemzetgazdasági Minisztérium, azóta pedig a szabályok ebben a kérdésben nem változtak.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink