hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldön dolgozik? Fizetnie kell az itthoni egészségügyi ellátásért!

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
3

A külföldön dolgozók közül az utóbbi időszakban sokakat ért az a kellemetlen meglepetés, hogy utólag megtéríttették velük az itthoni tartózkodásuk alatt igénybe vett egészségügyi ellátást. Bemutatjuk, hogy az ilyen személyeknek milyen előírásokra kell figyelniük.

A magyar jogszabályok alapján, a TAJ számmal rendelkező személy, aki az Európai Gazdasági Térség (EU-tagállamok, Izland, Liechtenstein, Norvégia) másik országában, vagy Svájcban, valamint a Magyarország által kötött nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó államban biztosított lesz, köteles a külföldön létrejött biztosítását, illetve annak megszűnését 15 napon belül bejelenteni az egészségbiztosítónak. Azaz, ha egy magyar állampolgár, aki ugye már születését követően megkapta a TAJ számát, Németországba megy dolgozni, akkor ezt a biztosítási jogviszonyt be kell jelentenie a magyar egészségbiztosítónak.

Ezen külföldi biztosítási jogviszonyra tekintettel, a külföldön dolgozó személy TAJ számát érvényteleníti az egészségbiztosító. A TAJ szám érvénytelenítésének két következménye van. Az egyik, hogy (itthoni biztosítási jogviszony hiányában) nem kell Magyarországon havi 6 810 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. A másik, hogy az érvénytelenítés időszakában az érintett személy a magyarországi tartózkodása alatt a formanyomtatvány, illetve a biztosítása helye szerinti országban kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártya bemutatásával jogosult egészségügyi szolgáltatást igénybe venni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen egészségügyi ellátást kaphat itthon ingyen és miért kell fizetnie!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
radics.zsuzsanna

Az S1-es igazolás alapján mindkét országban kaphat telejeskörű egészségügyi ellátást, azonban az S1-es igazolást nem minden tagállam adja ki pl: Nagy Brittania, Olaszország nem ad ki ilyen igazolást. S1-es igazolás nélkül azonban a cikkben foglaltak szerint kell eljárni.

lensan

Ismereteim szerint amennyiben az EU tagállamában a munkavállaló biztosított, azaz legálisan, bejelentve dolgozik és rendelkezik Magyarországon állandó lakhellyel, teljeskörű ellátásra jogosult, mindkét tagállamban,itthon a magyar TAJ-száma alapján, amennyiben a külföldi biztosító kiállítja az "S1" uniós szabály szerinti nyomtatványt.

hozzászólás1

miért kell a magánszemélynek bejelentenie? miért a magánszeméllyel végeztetik el a hivatalok a munkájukat? van az eu-ban már erre vonatkozóan adatnyilvántartási és -közlési egyezmény.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink