8 találat a(z) TAJ-kártya cimkére
Tajkártyával is lehessen fizetni a magánegészségügyben! Cikk
Szektorsemleges finanszírozás bevezetését javasolja a PRIMUS Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesülete az egészségügyben, vagyis azt, hogy a magánegészségügyben is elfogadható legyen részben vagy egészben a társadalombiztosítási (tb) kártya – ismertette Lancz Róbert, az egyesület új elnöke online sajtótájékoztatón szerdán, tette közzé az MTI.
Ügyvezető megbízási díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi tulajdonú magyarországi kft. egyik ügyvezetője megbízási jogviszonyban ügyvezető. Ő harmadik ország állampolgára. Az ügyvezető adóazonosítóval, taj-számmal, taj-kártyával rendelkezik. Tartózkodási engedélyét egyéb okok miatt a hatóság nem hosszabbította meg. A kft. továbbra is megbízási díjat kíván fizetni neki. Az egészségbiztosítótól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a tartózkodási engedély megszűnésével a taj-kártyája is érvénytelen. Annak azonban nincs akadálya, hogy részére továbbra is számfejtve legyen a megbízási díj. A megbízási díjból ugyan úgy vonni kell az egyéni járulékokat és a cég is megfizeti a kft.-t terhelő járulékokat. Mindezt a 08-as bevallásban szerepeltetni kell. Kérdésünk, hogy a kapott tájékoztatás helyes -e? És, ha igen, akkor ebben az esetben a külföldi ügyvezetőt Magyarországon megilleti e az egészségbiztosítási járulék megfizetéshez kapcsolódó bármilyen szolgáltatás, illetve a nyugdíjbiztosítás megfizetésével a jövőben ő jogosult lesz-e nyugellátásra?
Nemzetközi szervezet tisztviselője – tb, adók Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem szakmai véleményüket a következő kérdésben. Magyar magánszemély az Európai Bizottság tisztviselőjeként Magyarországon dolgozik, emellett Magyarországon oktat és könyvet ír. Az EU közös betegbiztosítási rendszere alá tartozik, rendelkezik az Európai Unió személyzeti szabályzatának 72. cikke alapján kiállított „Közös betegbiztosítási rendszer igazolás” megnevezésű dokumentummal. A taj-kártyáját az erre vonatkozó jogszabály alapján bevonták. Véleményünk szerint a magyarországi oktatás és könyvírás jövedelméből csak szja-t kell levonni, és a 883/2004/EK rendelet, valamint a tárgybani magyar jogszabályok alapján a kifizetőt nem terheli szochokötelezettség, illetve a jövedelem nem alapja sem a járulékoknak, sem az ehónak. A kifizetők nem fogadják el ezt az igazolást, számolnak a kifizetői szochóval és a jövedelmet általánosan terhelő levonásokkal – szerintünk helytelenül. Tisztelettel.
Családi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk román állampolgárságú munkavállalója részére az augusztus havi havi családi pótlék korábban történő kiutalása nem történt meg. Kiderült, hogy a munkavállaló TAJ-kártyája 2017. 07. 04-én lejárt. A kiutalás elmaradásának ez az oka. A mai napon elküldte az igénylést az új TAJ-kártya miatt. Kérdésem, hogy esetében visszamenőleg a TAJ-kártya megújítását követően megigényelheti-e az augusztusi családi pótlékot, illetve a családi pótlék folyósítása a következő hónapokban folyamatos lesz-e, vagy újra meg kell azt igényelnie? Mint munkáltató folyamatosan fizetjük és fizettük utána a járulékokat. Köszönöm válaszát.
Külföldi magánszemély egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen módon lehet bolgár magánszemély részére egyéni vállalkozói igazolványt váltani Magyarországon? A magánszemély rendelkezik tartózkodási engedéllyel, lakcímkártyával, adóazonosító jellel és ügyfélkapus regisztrációval. Ausztriában van biztosítási jogviszonya, így viszont nem kaphat taj-kártyát hazánkban.
Egyéni vállalkozó EGT-tagállamban létesített munkaviszony mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megkeresett egy ügyfél, aki Ausztriában rendelkezik munkaviszonnyal, ezt 2014. 11. 20-án bejelentette az OEP-nek, emiatt azóta érvénytelen a taj-kártyája. 2015. 03. hónapban egyéni vállalkozást létesített Magyarországon, a NAV-jogcímkódja: egyéni vállalkozó EGT-tagállamban lévő munkaviszony mellett. Emiatt 58-as járulékbevallást nem is kell neki leadnom, csak a ,08-as bevallást a vállalkozásában dolgozó alkalmazottak után. Beküldtem neki a 15T1041 jogviszony-bejelentőt, melyen csak olyan jogviszonyt találtam, hogy egyéni vállakozó munkaviszony mellett. Azonban ezt nem dolgozták fel, a taj-kártyája azóta is érvénytelen. Rosszul gondolom, hogy ezzel a vállalkozással ő jogviszonyt létesített Magyarországon? Miért nem érvényes újra a taj-kártyája? Vagy ezzel nem lehet érvényes? Mi a teendője, hogy az legyen, ha mégis? Másik egyéni vállalkozóm létesített 3 évvel ezelőtt egy egyéni vállalkozást munkaviszony mellett, akkor még Magyarországon dolgozott. Azonban tavaly kiment Németországba dolgozni, bement az OEP-hez, hogy bejelentse, érvénytelen a taj-kártyája emiatt, de közölték vele, hogy nem, mivel van egy másodállásos egyéni vállalkozói jogviszonya itthon. Ezért neki még mindig érvényes a taj-kártyája, pedig már másfél éve külföldön dolgozik. Közben idén a NAV jogcímét átmódosítottam egyéni vállakozó munkaviszony mellettiről egyéni vállalkozó EGT-tagállamban létesített munkaviszony mellettire, de a 15T1041 nyomtatványon nem tudom ezt módosítani. Melyik a helyes? Köszönöm
Külföldön dolgozik? Fizetnie kell az itthoni egészségügyi ellátásért! Cikk
A külföldön dolgozók közül az utóbbi időszakban sokakat ért az a kellemetlen meglepetés, hogy utólag megtéríttették velük az itthoni tartózkodásuk alatt igénybe vett egészségügyi ellátást. Bemutatjuk, hogy az ilyen személyeknek milyen előírásokra kell figyelniük.
Szándék és valóság: EU-s tagállamban dolgozók és a TAJ kártya Cikk
2009. április 1-je óta – vagyis több mint 3 éve -- él az a törvényi szabályozás, hogy az a magyar állampolgár, aki EGT tagállamban rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, Magyarországon köteles ezt bejelenti az egészségbiztosítási igazgatási szervnek, s egyidejűleg TAJ kártyáját is bevonják. Ez azonban a valóságban nem mindig történik így, s igen sokszor alakul ki az a helyzet, hogy valaki az EGT tagállamban, az ott fennálló biztosítási jogviszonya, Magyarországon, pedig a TAJ kártyája alapján vesz igénybe egészségügyi ellátást. Ez azért lehetséges, mert az egyes igazgatási szervek közötti adatszolgáltatás még mindig akadozik.