adozona.hu
Kik, mikor kötelesek megtéríteni az egészségbiztosítási ellátásokat?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kik_mikor_kotelesek_megteriteni_az_egeszseg_TFJSRO
Kik, mikor kötelesek megtéríteni az egészségbiztosítási ellátásokat?
Visszafizetteti a már nyújtott egészségbiztosítási ellátások díját/árát/összegét a kormányhivatal egészségbiztosítási szerve azzal, aki felelős a baleset vagy megbetegedés bekövetkezéséért, vagy másik személy betegségéért, keresőképtelenségéért, egészségkárosodásáért vagy haláláért. A visszafizetésre megtérítési eljárás keretében kerül sor. Cikkünkben ismertetjük a foglalkoztató, a természetes személy, valamint a magán egészségügyi szolgáltató megtérítési kötelezettségére vonatkozó tudnivalókat.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) alapján a foglalkoztató köteles megtéríteni az üzemi baleset vagy a foglalkozási megbetegedések miatt felmerült egészségbiztosítási ellátás költségét, ha a baleset vagy megbetegedés annak a következménye, hogy akár ő vagy akár a megbízottja az adott, kötelező munkavédelmi szabályokban foglaltaknak nem tett eleget, illetőleg, ha ő vagy alkalmazottja/tagja a balesetet szándékosan idézte elő.
Ha például a foglalkoztató nem biztosította a húsiparban dolgozó munkavállalójának a munkavédelmi felszereléseket, és az alkalmazottját a munkahelyen baleset érte, akkor az így bekövetkezett balesetből eredő ellátást – azaz a tb-támogatott egészségügyi szolgáltatás, valamint a gyógyuláshoz szükséges tb-támogatott gyógyszer, gyógyászati segédeszköz árát, a keresőképtelenség idejére járó táppénzt – a foglalkoztató köteles visszafizetni az egészségbiztosítónak.
Természetes személy megtérítési kötelezettségei
Az Ebtv. alapján, aki az egészségbiztosítási ellátásra jogosult betegségéért, keresőképtelenségéért, egészségkárosodásáért vagy haláláért felelős, köteles az emiatt nyújtott egészségbiztosítási ellátást megtéríteni.
Mindezek alapján meg kell téríteni a költségeket például az alábbi esetekben:
A családi ház tulajdonosa köteles eltakarítani a havat az ingatlan előtti járdaszakaszról, illetve köteles azt csúszásmentes állapotban tartani. Ha azonban ennek a kötelezettségének nem tesz eleget, és ezért valakit a családi ház előtti csúszós járdán olyan baleset ér, melynek következtében a sérült egészségügyi ellátásra szorul, akkor ezen ellátás kapcsán megtérítésre kerül sor. Ugyancsak megtérítésre kerülhet sor annak kapcsán, ha a kutya gazdája a kutyáját póráz nélkül sétáltatja, és a kutya rátámad egy arra sétáló másik személyre, akit a kutyaharapásból adódóan orvosi ellátásban kell részesíteni. Megtérítésre kerülhet sor azzal szemben is, aki verekedésbe keveredik egy másik személlyel, és ennek következtében a másik személyt orvosi ellátásban kell részesíteni. Továbbá szintén megtérítési eljárás indulhat akkor, ha a kerékpáros elüti a gyalogost, aki ennek következtében sérüléseket szenved.
Egészségügyi ellátások – mutatjuk a telefonos időpontfoglalás szabályait
Megjegyzés: ha kötelező felelősségbiztosítás körébe tartozó járművel – például személygépkocsival, tehergépjárművel, egyes mezőgazdasági járművel, vagy adott motorkerékpárral - okoz a természetes személy például keresőképtelenséget vagy egészségkárosodást, akkor ez esetben nem indul megtérítési eljárás, mert a kötelező felelősségbiztosítás fedezi ezen egészségbiztosítási ellátások árát is. Erre a fedezetnyújtásra úgy kerül sor, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást nyújtó biztosítókkal és a Magyar Biztosítók Szövetségével megállapodásban rendezi, évenkénti átalányösszegben a megtérítési összeget.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a megtérítési eljárás menetét, a különféle ellátások esetén fizetendő összeg mértékét, a kamatfizetési kötelezettségre vonatkozó tudnivalókat!
Hozzászólások (0)