hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jövőre már nem lehet potyázni az egészségügyi ellátórendszerben a munkáltatók mulasztása miatt

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Akár előnyösnek is tűnhet, de hosszabb távon gondot is okozhat, ha a munkáltatók nem jelentik be, hogy valakinek megszűnt a biztosítási jogviszonya, és továbbra is szerepel az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak között. Kedvezőtlenül érintheti ez például azokat, akik munkanélküli járadékot vagy éppen pénzbeli egészségbiztosítási ellátást igényelnének. Január 1-jétől viszont jelentősen változnak a vonatkozó jogszabályok, szigorítást és könnyítést is hoznak egyszerre.

Hozzávetőlegesen egy évvel ezelőtt foglalkoztatunk azzal a problémával, hogy a  foglalkoztatók nem egyszer megfeledkeznek a biztosítási jogviszony megszűnésének bejelentéséről. Rendszerszintűen ez a jelenség a "szürke zónába" tartozó vállalkozások megszűnésekor, átalakulásakor, tulajdonosváltáskor fordul elő, de egy-egy biztosított esetében a jogszerűen működő vállalkozásoknál is találkozni lehet ilyen mulasztással.

Ezt az anomáliát hivatottak megszüntetni a Tbj.-nek (2019. évi CXXII. törvény), illetve az Art.-nak (2017. évi CL. törvény) a bejelentés megszüntetésével összefüggő – 2023. január 1-jétől hatályos – új rendelkezései.

A jelzett időponttól a Tbj.

  • 68. § (2) bekezdése rögzíti, hogy az egészségbiztosítási szerv, a foglalkoztatásfelügyeleti hatóság, az állami adó- és vámhatóság a bejelentési kötelezettség ellenőrzése során az Art. szerinti be nem jelentett foglalkoztatás feltárásakor, a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén is, a jogsértésről szóló határozatának véglegessé válását követően – az adózó bejelentési kötelezettségének önkéntes teljesítése hiányában – az Art. 1. számú mellékletében foglaltak szerinti bejelentést hivatalból teljesíti.
  • 69. § (7) bekezdése szerint pedig, ha a NAV tudomást szerez arról, hogy a foglalkoztató jogutód nélkül megszűnt, az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság ellenőrzése céljából a cég nevéről, székhelyéről és adószámáról tájékoztatja az egészségbiztosítási szervet. Ha az egészségbiztosítási szerv nyilvántartása szerint a természetes személy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága a foglalkoztató jogutód nélküli megszűnése miatt már nem áll fenn, akkor az egészségbiztosítási szerv a 45. § (3) bekezdése szerinti adatszolgáltatást teljesít az állami adó- és vámhatóságnak.

A változások nem csak a hivatalokat érintik. Az Art. 1. számú mellékletének a biztosítás megszűnésének bejelentésére vonatkozó szabályai is módosulnak, és e változások a fent említett cél mellett a foglalkoztatók adminisztrációs terheinek csökkentését is szolgálják.

Hogy miképpen, arról cikkünk folytatásában olvashat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bizalmi vagyonkezelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink