hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iskolapadból szülői sorba: hallgatói gyed kedvezményszabálya

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Több éve létezik már a hallgatói, vagy sokak által diplomás gyednek nevezett ellátás, amely azért jött létre, hogy azok (jellemzően anyukák) is kaphassanak ellátást, akik még felsőoktatási tanulmányokat folytatnak, nem aktív tagjai a munkaerőpiacnak, vagy legalábbis nem dolgoztak még tanulmányaik miatt annyit, amely a csed, gyed jogosultságot biztosította volna számukra. Cikkünkben most azt mutatjuk be, hogy mi a helyzet akkor, ha a hallgatói gyedben részesülő kismama újra várandós lesz, így milyen ellátást kaphat.

Tisztázzuk először a hallgatói/diplomás gyed jogosultsági feltételeit! A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/E §
(1) A 42/A § (1) bekezdésében foglaltakon túl gyermekgondozási díjra jogosult az a szülő nő is,
a) aki az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:
aa) a 42/A § alapján gyermekgondozási díjra nem jogosult;
ab) a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben a külföldi állampolgárok számára hirdetett, idegen nyelven folyó képzés kivételével teljes idejű képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe;
ac) a gyermeke az ab) alpont szerinti hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik;
ad) a gyermeket saját háztartásában neveli;
ae) magyar állampolgár vagy másik EGT-tagállam állampolgára; és
af) a gyermek születésének napján rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.

Olvassa el az Adózóna „Változnak a csed és a gyed szabályai, mutatjuk a részleteket”, „Várandós kismama külföldi ellátása, biztosítása” és „Mikor éri meg munkahelyet váltani várandósság esetén, szülés előtt?” című írását is!

Diplomás gyedet tehát az a szülő nő kaphat, aki „sima” gyedre nem jogosult, kellő ideig tanult felsőoktatási intézményben, a gyermek megszületik még a tanulmányok alatt vagy a megszűnést/szünetelést követő egy éven belül, van magyarországi bejelentett lakhelye a gyermek születésekor, a gyermeket saját háztartásban neveli, valamint vagy magyar vagy EGT-tagállam állampolgára.

Apa is jogosult lehet speciális esetekben a diplomás gyedre: 42/E § (3) a diplomás gyedre a vér szerinti apa akkor jogosult, ha a fentiekben leírt feltételeknek mindnek megfelel, és ha a szülő nő meghal, vagy a szülő nő az aa)–af) pontokban foglalt feltételek valamelyikének nem felel meg és az anya az általános szabályok szerint sem jogosult gyermekgondozási díjra.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja milyen ellátásra jogosult az anya, ha hallgatói gyeden van gyermekével és közben újra várandós lesz, illetve befolyásoló tényező-e, ha eközben valamilyen munkát vállal!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink