adozona.hu
Változnak a csed és a gyed szabályai, mutatjuk a részleteket
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Valtoznak_a_csed_es_a_gyed_szabalyai_mutatj_Y3B30O
Változnak a csed és a gyed szabályai, mutatjuk a részleteket
Sokak előtt ismert, hogy 2021. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj összege az annak alapját képező naptári napi alap, illetve naptári napi jövedelem hetven százalékáról száz százalékra nő. A napokban további módosításokat is kihirdettek, amelyek szintén 2021. július 1-jétől lépnek hatályba, és mind a csecsemőgondozási díjra, mind a gyermekgondozási díjra vonatkoznak. Cikkünkben ezeket a változásokat ismertetjük.
Mikor nem jár az ellátás?
A csecsemőgondozási díj vonatkozásában a hatályos szabály két esetet rögzít, amikor nem jár a csecsemőgondozási díj. Az egyik eset, ha az ellátásban részesülő bármilyen jogviszonyban – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat. Erre vonatkozóan a jogszabály azt is rögzíti, hogy nem minősül keresőtevékenységnek az ellátásra való jogosultság kezdőnapját megelőzően végzett tevékenységből származó jövedelem – ideértve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyijövedelemadó-mentes tiszteletdíjat is –, ha azt az ellátás folyósításának ideje alatt fizetik ki. A másik eset, amikor a biztosított a szülési szabadság tartamára a teljes keresetét megkapja. Ez esetben a törvény kitér arra is, hogy ha a keresetét részben kapja meg az ellátásra jogosult, akkor csak az elmaradt kereset után jár a csecsemőgondozási díj.
2021. július 1-jétől a fenti szabály helyébe egy kizáró ok lép, mely szerint "nem jár csecsemőgondozási díj a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet folytat".
A törvény indoklása alapján a fenti, egyszerűbb szabályozás kialakítására azért került sor, mert a keresetre és keresőtevékenységre vonatkozó fogalom-meghatározásból következik, hogy a csecsemőgondozási díj folyósításának valójában jelenleg is egyetlen korlátja van, a keresőtevékenység folytatása, és nincs jelentősége annak, hogy a jogosult a keresetét részben vagy egészben kapja-e meg.
A másik módosítás a gyermekgondozási díjat érinti. A jelenleg hatályos szabály alapján – egyebek mellett – akkor nem jár a gyermekgondozási díj, ha az arra jogosult személy a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde, napközbeni gyermekfelügyelet) helyezi el, kivéve, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, illetve az ellátást biztosító intézmény rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézmény.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a kihirdetett törvénymódosításokat.
Hozzászólások (0)