hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így válasszunk nyugdíjpénztári portfóliót!

  • lapszemle

Ma Magyarországon több mint egymillióan tagjai önkéntes nyugdíjpénztárnak és további közel 52 ezren magánnyugdíjpénztárnak. A tagok jelentős része nem feltétlenül választ tudatosan vagy egyáltalán nem is választ portfóliót. Pedig a szektor által kezelt közel kétezer milliárd forint jó befektetése minden pénztártag saját érdeke. Fontos tehát, hogy elegendő információ birtokában legyenek a tagok, hogy a számukra legmegfelelőbb portfóliót választhassák – írja tanulmányában dr. Oláh Tícia, a Magyar Nemzeti Bank pénztári engedélyezési és jogérvényesítési jogásza az mnb.hu-n.

A megalapozott döntés meghozatalához szükséges első lépés a portfóliók típusának azonosítása. Különbséget tehetünk például „hagyományos” (vagy más néven benchmarkkövető), abszolút hozamra törekvő, illetve a céldátummal meghatározott portfóliók között. Elvárás, hogy ezek mindegyike biztosítsa az értékállandóságot: a hosszú távú reálhozam (vagyis az inflációs rátát meghaladó hozam) elérése alapkövetelmény.

A hagyományos portfóliók lényege, hogy a teljesítményüket egy, azonos eszközökből álló index árfolyamához (benchmark) mérik, céljuk ennek túllépése. Vagyis a benchmark a portfóliók teljesítményének viszonyítási alapja, amivel a portfóliók eredményességét szakmailag mérni lehet. A vagyonkezelők és a pénztárak referenciaként legtöbbször a piacot legjobban leíró indexeket használják, követve a piac változásait.

Ezzel szemben az abszolút hozamra törekvő portfóliók célja, hogy a piaci tendenciáktól függetlenül, folyamatosan pozitív hozamot biztosítsanak a hazai inflációhoz vagy egy ahhoz szorosan kapcsolódó mutatóhoz képest.

A céldátummal meghatározott portfóliók esetén pedig a pénztár előre meghatározza a portfóliók befektetési eszközösszetételét, továbbá az összetétel meghatározott időközönként történő módosítását. A pénztár ezeket úgy alakítja ki, hogy figyelembe veszi a tagok várható nyugdíjba vonulásának időpontját és a futamidő lejártának közeledtével fokozatosan csökkenti a befektetési kockázatokat.

Portfólióválasztásnál tehát kiemelten fontos a nyugdíjba vonulás várható időpontja, valamint a kockázatvállalási hajlandóság. Közelgő nyugdíjba vonulás esetén érdemes az alacsony kockázatú portfóliók közül választani, amelyek rövid távon jól kiszámítható, de alacsonyabb hozammal járnak. A magasabb kockázatú befektetési eszközöket tartalmazó portfóliókat inkább távolabbi nyugdíjba vonulási időpont esetén válasszuk, hiszen ezek hosszabb távon valószínűleg magasabb hozammal járnak, de rövid távon kevésbé kiszámíthatóak – írja dr. Oláh Tícia az mnb.hu-n.

A teljes tanulmányt ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink